Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spektakl Saury w ramach starań o Europejską Stolicę Kultury

0
Podziel się:

Międzynarodowa konferencja i spektakl flamenco w reżyserii Carlosa Saury
mają pomóc Katowicom w staraniach o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Plan działań
przedstawiono na środowej konferencji prasowej.

Międzynarodowa konferencja i spektakl flamenco w reżyserii Carlosa Saury mają pomóc Katowicom w staraniach o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Plan działań przedstawiono na środowej konferencji prasowej.

Niezależnie od tego, czy Katowice zdobędą tytuł, czy też nie, chodzi przede wszystkim o trwałą zmianę oblicza miasta i poprawę jakości życia - podkreślali na konferencji przedstawiciele rady programowej i biura Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Katowicach.

Jak poinformował dyrektor biura projektu Marek Zieliński, jeszcze w kwietniu w Katowicach odbędzie się duża międzynarodowa konferencja, na którą przyjadą przedstawiciele miast, które były lub starały się o miano Europejskiej Stolicy Kultury.

15 i 16 maja odbędzie się cykl imprez, popularyzujących ideę Europejskiej Stolicy Kultury wśród mieszkańców Katowic. Zainauguruje go koncert muzyki filmowej. Na finał zaplanowano spektakl flamenco, wyreżyserowany przez Carlosa Saurę. Organizatorzy mają nadzieję, że do Katowic przyjedzie sam hiszpański reżyser. Później dorobek artystyczny Katowic ma być prezentowany w różnych miastach Polski, m.in. w Krakowie, Sopocie i Toruniu.

Zieliński podkreślał, że w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury nie chodzi o same wydarzenia kulturalne, lecz o ideę. "Europejska Stolica Kultury to jest coś więcej, to jest pewien rodzaj zmiany myślenia o mieście, zmiany myślenia o funkcji miasta jako pewnej przestrzeni, w której chcemy żyć, chcemy mieszkać" - przekonywał.

Rada programowa projektu "Europejska Stolica Kultury Katowice 2016" opracowała niedawno dla władz miasta ramowy program przygotowań do ubiegania się o to miano. Jak zaznaczył jeden z członków rady prof. Tadeusz Sławek, program ma charakter otwarty.

Ponieważ projektowi towarzyszy hasło "Katowice - Miasto Ogrodów", w wersji roboczej Program podzielono na kilka "bukietów". Np. w ramach "wielkiego ogrodu dźwięków" ma być m.in. zorganizowany festiwal orkiestr radiowych. W dziale "Silesia ex machina" znajdą się m.in. sztuka postindustrialna i europejski festiwal teatrów ulicznych. Wydarzeniem w dziale "Śląsk-projekt-Europa" ma być wystawa malarstwa wpisująca Śląsk w tradycję surrealizmu europejskiego.

Sławek przekonywał, że program powinien być realizowany niezależnie od skuteczności starań Katowic o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Chodzi bowiem o to - tłumaczył - by otworzyć pole dla inicjatyw obywatelskich, które zmienią charakter przestrzeni publicznej i wyraźnie poprawią jakość życia.

Inny członek rady programowej prof. Eugeniusz Knapik dodał, że chodzi o to, by trwale zmienić oblicze miasta, a starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury są znakomitą okazją do tego. "Nie tworzymy przedsięwzięć jednorazowych, które polegają na tym, że miasto zaprasza wybitne osobowości świata kultury i sztuki, które przyjeżdżają, robią swoje i wyjeżdżają" - podkreślił prof. Knapik.

Jak poinformowano na konferencji prasowej, starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury popierają m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Lech Majewski, Krystian Zimerman, Jerzy Buzek i Kazimierz Kutz. Ambasadorem Katowic ma zostać także Wojciech Pszoniak.

O tym, że Katowice będą ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, miejscy radni zdecydowali we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu władze miasta powołały na dyrektora artystycznego projektu filozofa, poetę i językoznawcę prof. Tadeusza Sławka, poprosiły też kilkanaście osobistości ze świata nauki i kultury o udział we wspierającej go radzie programowej.

Obok prof. Sławka w skład rady weszli m.in. kompozytor prof. Eugeniusz Knapik, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński, szef Teatru Korez Mirosław Neinert oraz grafik i eseista Henryk Waniek.

Konkurs na przyznanie polskiemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 minister kultury ogłosił w listopadzie ubiegłego roku. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymają w 2016 r. dwa miasta - polskie i hiszpańskie. Kandydaci przygotowują szczegółowy program obchodów, który oceni Komisja Selekcyjna. Nominacji miasta dokona minister kultury, a decyzję o przyznaniu tytułu podejmie Rada UE.(PAP)

kon/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)