Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spektakle teatralne we wrocławskim zakładzie karnym

0
Podziel się:

Premiery dwóch spektakli - "Długi jak życie dzień Józefa K." oraz "Tańce
nasze codzienne" odbędą się w poniedziałek w zakładzie karnym we Wrocławiu. Bohaterami obu
przedstawień są więźniowie, a w ich rolę wcielą się osoby odsiadujące wyroki.

bEUEfItN

Premiery dwóch spektakli - "Długi jak życie dzień Józefa K." oraz "Tańce nasze codzienne" odbędą się w poniedziałek w zakładzie karnym we Wrocławiu. Bohaterami obu przedstawień są więźniowie, a w ich rolę wcielą się osoby odsiadujące wyroki.

Spektakle zostały przygotowane przez Centrum Prawa Kobiet oddział we Wrocławiu w ramach "Programu profilaktyki uzależnień dla osób osadzonych w zakładzie karnym nr 1 we Wrocławiu", który finansuje wrocławski magistrat.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Miłoszewska z Centrum Praw Kobiet oddział we Wrocławiu w obu przedstawieniach wystąpią osoby aktualnie przebywające w zakładzie karnym. Niemal przez rok uczyli się oni warsztatu aktorskiego pod okiem reżyserów - Elżbiety Golińskiej oraz Marka Tybury.

bEUEfItP

Na deskach więziennej sceny widzowie obejrzą dwa spektakle. "Długi jak życie dzień Józefa K." to pantomima inspirowana prozą Franca Kafki, którą przygotowała grupa męska. Spektakl jest utrzymaną w czarnych barwach sekwencją obrazów stanowiących metaforę alienacji, samotności i bezbronności jednostki w świecie.

Z kolei "Tańce nasze codzienne" - przedstawienie, w którym wystąpią jedynie kobiety - są oparte na zwierzeniach osadzonych. Spektakl jest utrzymany w konwencji teatru ubogiego, posługującego się językiem symbolu i metafory, poetyckiej stylizacji słowa i gestu. "Na pozór banalne, monotonne działania codzienne jak prasowanie, mycie garów, makijaż podniesione zostały do rangi rytuałów i ceremonii o niezwykłej wadze, uzyskują wymiar magiczny. Kontrast istniejący między znaczeniami sfery werbalnej, a warstwą muzyczną tworzy tragiczny, ale i wzniosły nastrój spektaklu" - podkreślają organizatorzy. (PAP)

pdo/ tot/

bEUEfIuq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)