Notowania

prezydencja w unii
11.05.2011 11:23

Spinki, aktówki i bączki. Tym ujmiemy gości?

Znamy upominki, które podczas polskiej prezydencji będą wręczane zagranicznym delegacjom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Spinki do koszul wykonane ze srebra i krzemienia pasiastego, skórzane aktówki, drewniane bączki - ręcznie malowane zabawki - to upominki, które podczas polskiej prezydencji będą wręczane zagranicznym delegacjom.

Upominki zostały zaprezentowane w środę na konferencji prasowej przez rzecznika prezydencji Konrada Niklewicza oraz samych projektantów.

_ - Zależało nam na tym, aby wszystko, co pokazuje prezydencja, było od początku do końca zaprojektowane i wykonane w Polsce, z polskich materiałów _ - powiedział Niklewicz. Istotnym elementem przy projektowaniu upominków było także odwołanie do polskiej tradycji.

Jak mówił, Polska nie chciała robić tak jak obecna prezydencja węgierska, która część swoich upominków zamówiła w firmach produkujących w Chinach.

Spinki do mankietów, których MSZ zamówił 167 par, wykonane są ze srebra oraz charakterystycznego dla Polski krzemienia pasiastego, zwanego _ polskim diamentem _, który występuje pod Sandomierzem. Pomysłodawczyni spinek Dorota Kempko powiedziała, że projektując te upominki chciała połączyć klasykę oraz tradycję.

Zobacz prezentację logotypu polskiej prezydencji w UE:

Spinki oraz skórzane aktówki zaliczane są do zestawu upominków dla VIP-ów, czyli szefów rządów państw oraz ministrów. Aktówki w kolorach czarnym i naturalnym wykonane są z materiału pochodzącego z Podhala. Projektantka Anna Kuczyńska mówiła, że logo znajdujące się na aktówce inspirowane jest latami 60-tymi. MSZ zamówił 360 takich aktówek.

Innym prezentem mają być drewniane bączki ręcznie malowane w czterech wzorach: kujawskim, kurpiowskim, łowickim i opoczyńskim. Przy produkcji 6 tys. 200 bączków pracowało około 60 osób. Opakowania w kolorze czarnym są wykonane ręcznie. Oprócz dwóch zabawek w opakowaniu będą znajdowały się także pierścienie, dzięki którym zabawkę można postawić np. na półce.

Pomysłodawcy bączków Monika Wilczyńska i Krzysztof Smaga zaznaczyli, że nie chcieli stworzyć projektu nudnego, tylko coś co będzie ciekawe i oryginalne z dozą humoru, oraz jednocześnie nawiązujące do polskiej tradycji.

Na multimedialnej prezentacji zostały pokazane także meble zdobiące wnętrza sal, gdzie podczas polskiej prezydencji będą odbywały się spotkania polityków i urzędników. Specjalnie na tę okazję zaprojektowane zostały dwa rodzaje krzeseł: dla VIP-ów oraz urzędników, interaktywne lampy reagujące na ruch, fotele oraz sofy wykorzystywane w pomieszczeniach, gdzie będzie można odpocząć.

Projektant mebli Tomasz Rygalik tłumaczył, że ideą jego projektu było połączenie materiałów i tworzyw kojarzonych z Polską, czyli drewna bukowego oraz naturalnej wełny, z polską tradycją.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t37824.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/37;mln;zl;na;ochrone;gosci;prezydencji,43,0,816939.html) 37 mln zł na ochronę gości prezydencji BOR, policja, straż graniczna zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt - radiotelefony, laptopy do przesyłania tajnych informacji, roboty pirotechniczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t131272.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/mialkie;priorytety;polskiej;prezydencji,102,0,804710.html) Miałkie priorytety polskiej prezydencji Tak uważa były premier Leszek Miller. SLD domaga się debaty o planach rządu związanych z przewodnictwem Polski w Radzie UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t40272.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nik;chwali;urzednikow;za;przygotowania,12,0,775180.html) NIK chwali urzędników. Za przygotowania Polska administracja dobrze szykuje się do prezydencji w Unii Europejskiej
Tagi: prezydencja w unii, prezydencja, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz