Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spisek Francji i USA? Ostre słowa byłego prezydenta

0
Podziel się:

Były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej uważa, że został zmuszony do oddania władzy.

Spisek Francji i USA? Ostre słowa byłego prezydenta
(PAP/EPA)

Kontestujący wyniki *niedawnych *wyborów prezydenckich, dotychczasowy prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurent Gbagbo potępił _ spisek _ Francji i USA, który - jego zdaniem - ma na celu zmuszenie go do oddania władzy.

W wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej francuskiego dziennika _ Le Figaro _, Gbagbo wyraził też przekonanie, że groźby interwencji militarnej sąsiednich państw afrykańskich należy brać poważnie. Dodał jednak, że byłby to pierwszy w Afryce przypadek ataku na inne państwo _ z powodu źle przeprowadzonych wyborów _.

Gbagbo oskarżył ambasadorów Francji i USA o wywarcie nacisków na przewodniczącego Niezależnej Komisji Wyborczej Jussufa Bakajoko aby ogłosił zwycięstwo jego rywala Allasane Ouattary.

Gbagbo odmawia zrzeczenia się władzy na rzecz Ouattary, uznawanego za zwycięzcę wyborów prezydenckich z 28 listopada przez ONZ, Unię Afrykańską i większość społeczności międzynarodowej (w tym USA).

Sąsiednie kraje grożą Gbagbo. Zobacz relację CNN:

W rezultacie wyborów prezydenckich z 28 listopada kraj znalazł się na krawędzi wojny domowej, bowiem dotychczas nie jest jasne, kto został ich zwycięzcą. Według Niezależnej Komisji Wyborczej, nowym prezydentem został Alassane Ouattara, który został wkrótce uznany przez ONZ i większość społeczności międzynarodowej, a także przez Unię Afrykańską.

Liderzy 15 państw Afryki Zachodniej zrzeszonych we Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej zagrozili Gbagbo wojskową interwencją, jeśli dobrowolnie nie zrzeknie się władzy.
Jednak Rada Konstytucyjna Wybrzeża Kości Słoniowej uznała, że wybory wygrał dotychczasowy prezydent Laurent Gbagbo. Zdaniem Rady, doszło bowiem do fałszerstw przy liczeniu głosów w kilku rejonach kraju.

Od tego czasu w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej Jamusukro i okolicach trwają krwawe starcia między zwolennikami obu polityków, a kraj znalazł się w sytuacji faktycznej dwuwładzy. Zwolennicy Gbagbo dopuszczają się licznych okrutnych aktów przemocy, w tym zabójstw, gwałtów i podpaleń. Gbagbo, wbrew apelom ONZ i Unii Afrykańskiej nie chce zrezygnować z władzy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t126540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wyborach;tysiace;ludzi;ucieklo;z;kraju,230,0,743398.html) Po wyborach tysiące ludzi uciekło z kraju Trwa spór o to kto jest prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t126840.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaza;sie;wyniesc;niebieskim;helmom,175,0,740015.html) Każą się wynieść niebieskim hełmom Żądają tego władze Wybrzeża Kości Słoniowej. Ban Ki Mun to wyklucza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t123986.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powyborcze;niepokoje;w;wks;granice;zamkniete,212,0,728020.html) Powyborcze niepokoje w WKS. Granice zamknięte Ogłoszono wyniki wyborów prezydenckich. Ale są one kwestionowane.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)