Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spływy kajakowe Łyną coraz popularniejsze

0
Podziel się:

Spływy kajakowe najdłuższą rzeką Warmii i Mazur - Łyną, która wpływa w
obwodzie kaliningradzkim do Pregoły, są coraz popularniejsze - oceniają organizatorzy wypoczynku.
Szlak jest malowniczy, wiedzie przez rezerwaty przyrodnicze i teren ośrodka rządowego w Łańsku.

Spływy kajakowe najdłuższą rzeką Warmii i Mazur - Łyną, która wpływa w obwodzie kaliningradzkim do Pregoły, są coraz popularniejsze - oceniają organizatorzy wypoczynku. Szlak jest malowniczy, wiedzie przez rezerwaty przyrodnicze i teren ośrodka rządowego w Łańsku.

Jak powiedział PAP Marian Jurak z PTTK w Olsztynie, dwa lata temu wydany został przewodnik o szlaku kajakowym Łyną i jej dopływach. "To był +strzał w dziesiątkę+. Obserwujemy stale wzrost zainteresowania wśród wodniaków tą formą rekreacji, właśnie na Łynie" - powiedział.

Dodał, że oczywiście najpopularniejszą rzeką wśród kajakarzy na Mazurach jest Krutynia, w pełni przystosowana do turystyki kajakowej, z dziesięcioma stanicami wodnymi i licznymi wypożyczalniami kajaków. Ale Łyna jest równie atrakcyjna krajoznawczo.

"Jest bardzo malownicza, zwłaszcza w górnym biegu, gdzie przypomina dziką rzekę ze zwalonymi drzewami oraz trzcinowiskami"- ocenił Jurak.

Płynąc kajakiem można zobaczyć wiele ciekawych zabytków architektury. Łyna przepływa przez kilka warmińskich miast, w tym przez Olsztyn i Lidzbark Warmiński.

Łynę upodobał sobie ks. Karol Wojtyła, który w 1958 roku wraz z grupą studentów latem uczestniczył w spływie kajakowym w górnym jej biegu. To właśnie podczas spływu dowiedział się o nominacji na biskupa krakowskiego. O tym wydarzeniu przypomina tablica pamiątkowa, zawieszona na dawnym kościele ewangelickim, a obecnie katolickim w Kurkach.

Spływ Łyną kajakarze muszą zakończyć na polsko-rosyjskiej granicy. Stowarzyszenia, które chcą ożywić Łynę, a także samorządowcy od lat zabiegają o uruchomienie wodnego turystycznego przejścia granicznego. Co roku w czerwcu organizują dla kajakarzy z Polski i Rosji transgraniczny spływ. Wówczas odprawa graniczna i kontrola paszportów i wiz odbywa się na rzece. (PAP)

ali/ je/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)