Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spodek i Radiostacja zabłysną na niebiesko z okazji Światowego Dnia Cukrzycy

0
Podziel się

Słynna hala Spodka w Katowicach oraz symbol Gliwic - wieża Radiostacji -
rozbłysną w czwartek na niebiesko, aby uczcić przypadający 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy.

bEqHxElN

Słynna hala Spodka w Katowicach oraz symbol Gliwic - wieża Radiostacji - rozbłysną w czwartek na niebiesko, aby uczcić przypadający 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy.

Według najnowszych danych, na cukrzycę cierpią w Polsce już co najmniej 3 mln osób. Aż u 1 mln z nich, czyli jednej trzeciej, choroba jest niezdiagnozowana.

Obchody Światowego Dnia Cukrzycy zorganizował śląski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland. Oprócz podświetlenia charakterystycznych budynków regionu złożyły się też na nią m.in. konkursy w przedszkolach i internecie, zaplanowane na sobotę w centrach handlowych badania profilaktyczne czy ulotki z informacjami o chorobie, rozdawane w śląskich restauracjach, z którymi stowarzyszenie nawiązało współpracę.

bEqHxElP

"Podświetlenie charakterystycznych obiektów regionu to wyraz solidarności z osobami chorymi. Naszymi działaniami chcemy też zwrócić uwagę na tę coraz powszechniej występującą chorobę i przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka. Możemy ograniczyć ryzyko zachorowania, a jeśli już chorujemy - uniknąć groźnych powikłań" - powiedziała PAP wiceprezydent śląskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny Anna Szczegielniak.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która występuje, gdy trzustka nie jest w stanie produkować insuliny lub gdy nasz organizm nie jest w stanie jej wykorzystywać. Insulina jest produkowanym właśnie przez trzustkę hormonem, który pozwala, aby glukoza pochodząca ze spożywanych pokarmów przedostała się z krwi do komórek naszego ciała w celu wyprodukowania energii koniecznej do funkcjonowania organizmu.

Nieleczona lub niewłaściwie prowadzona cukrzyca może prowadzić do groźnych konsekwencji, uszkadza bowiem tkanki i narządy. Niemal wszyscy pacjenci chorujący na cukrzycę mają po pewnym czasie problemy ze wzrokiem, nierzadko choroba prowadzi do ślepoty.

"Oczne powikłania cukrzycy są wpisane w historię tej choroby - jeżeli ktoś zaczyna wcześnie chorować, to już po ok. 10 latach prawdopodobnie będzie miał zaburzenia dotyczące wzroku" - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dr hab. Dorota Pojda-Wilczek z Katedry Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pracująca w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5.

bEqHxElV

Jak zaznaczyła, ogromne znaczenie dla uniknięcia groźnych powikłań ma postawa chorego. "Istotne jest to, jak pacjent podchodzi do swojej choroby - czy jest świadomy, że może mieć komplikacje i czy stara się poprzez zachowanie pewnych ograniczeń, które zalecają mu lekarze, przez przestrzeganie reżimu diety, stosowanie leków oraz kontrolę ograniczyć następstwa choroby" - dodała.

Jak zaznaczyła doc. Pojda-Wilczek, pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą powinni przynajmniej raz w roku zgłaszać się na kontrolę do okulisty. "Dzięki właściwemu leczeniu i postępowaniu można chorować wiele lat na cukrzycę i mieć bardzo małe zmiany oczne" - zapewniła.

Światowy Dzień Cukrzycy jest międzynarodowym wydarzeniem obchodzonym corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin sir Frederick'a Banting'a, który w 1922 r. wspólnie z asystentem Charlesem Bestem odkrył insulinę. (PAP)

lun/ ula/

bEqHxEmq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)