Notowania

wiadomości
13.12.2013 16:51

Spokojne zakończenie tygodnia dla złotego

Analitycy wskazali, że piątkowe notowania na rynku złotego przebiegały spokojnie. Ich zdaniem, inwestorzy czekają na przyszłotygodniową decyzję Fed dotyczącą przyszłości programu skupu aktywów. Ok. godz. 16.40 euro kosztowało 4,17 zł, a dolar 3,04 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Analitycy wskazali, że piątkowe notowania na rynku złotego przebiegały spokojnie. Ich zdaniem, inwestorzy czekają na przyszłotygodniową decyzję Fed dotyczącą przyszłości programu skupu aktywów. Ok. godz. 16.40 euro kosztowało 4,17 zł, a dolar 3,04 zł.

Starszy Ekonomista Banku Pocztowego Piotr Łysienia wskazał, że na rynku walutowym podobnie jak w poprzednich dniach wyczuwalne było wyczekiwanie na przyszłotygodniowe posiedzenie Fed-u.

"Na rynku eurodolara handel był ograniczony do przedziału 1,3720-1,3770. Brak publikacji istotnych danych makro na rynkach bazowych sprzyjały spokojnemu przebiegowi sesji" - mówił.

Dodał, że krajowy rynek czekał na dane o bilansie płatniczym, podaży pieniądza M3 oraz inflacji, jednak "publikacje nie wpłynęły znacząco na kurs euro/złotego".

"Najważniejsze w dniu dzisiejszym dane o inflacji okazały się niższe od oczekiwań, ale za niespodziankę odpowiadają czynniki jednorazowe - promocje na rynku telefonii komórkowej - i w związku z tym nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków z dzisiejszej publikacji" - stwierdził ekonomista.

"Złoty w trakcie piątkowej sesji handlowany był w przedziale 4,18-4,1840 za euro, podobnie jak w ostatnich dniach" - dodał.

W jego opinii kurs tej pary powinien pozostać stabilny, aż do środowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku.

18 grudnia kończy się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Rynki oczekują na komunikat i informację odnośnie dalszych losów luzowania ilościowego w USA, czyli programu skupu aktywów QE3, który sięga obecnie 85 mld dolarów dziennie.

W opinii Piotra Popławskiego z Banku BGŻ trudno wskazać jakieś inne ważne wydarzenia, które są w stanie choć częściowo przesłonić to posiedzenie. "Wszyscy czekają i zastanawiają się, co Rezerwa Federalna zrobi" - ocenił.

W jego opinii do ograniczenia QE3 nie powinno jednak dojść już w grudniu. "Gdyby jednak tak się stało, ale to ograniczenie byłoby mniejsze niż o 15 mld dolarów dziennie, to inwestorzy mogą to odebrać pozytywnie. To by oznaczało, że Fed poczeka ok. pół roku, aby zobaczyć efekty tego zabiegu. Byłbym trochę bardziej optymistyczny, niż większość rynku wobec tego, co się może zadziać" - mówił diler BGŻ. (PAP)

rbk/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz