Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Społeczny projekt ustawy o książce trafi do Sejmu

0
Podziel się:

Społeczny projekt ustawy o książce, przewidujący m.in. gwarancję utrzymania
jednolitej ceny książki przez rok od jej publikacji, przedstawiła w czwartek na konferencji
prasowej Polska Izba Książki. Projekt ustawy zostanie w piątek przekazany do Sejmu.

Społeczny projekt ustawy o książce, przewidujący m.in. gwarancję utrzymania jednolitej ceny książki przez rok od jej publikacji, przedstawiła w czwartek na konferencji prasowej Polska Izba Książki. Projekt ustawy zostanie w piątek przekazany do Sejmu.

Polska Izba Książki przygotowała projekt ustawy, która nakłada na wydawców i importerów książek obowiązek ustalenia jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu. Projekt ustawy zakłada, że cena nowości musi być stosowana przez 12 miesięcy od daty publikacji przez wszystkich sprzedających. Takie rozwiązanie stosowane jest w wielu krajach Unii Europejskiej. Pierwszą ustawą tego typu była francuska ustawa Jacka Langa przyjęta w 1981 r., do dzisiaj podobne rozwiązania wprowadzili Niemcy, Hiszpanie, Holendrzy czy Włosi.

W Polsce coraz częściej się zdarza, że w wyniku presji dużych sieci dystrybucyjnych wydawcy są zmuszani do przeceniania dla nich nowych książek już po kilku tygodniach od publikacji. Takie obniżki, zdaniem wydawców, prowadzą do rozchwiania rynku i upadłości setek małych księgarni, które nie są w stanie konkurować z cenami dyktowanymi przez wielkich dystrybutorów.

Polska Izba Książki uważa, że stała cena nowości wydawniczych mogłaby doprowadzić nawet do spadku cen książek. "W Polsce mamy do czynienia z dyktatem cenowym wielkich sieci i marketów. Jednocześnie ceny książek rosną, czego przyczyną są głównie trwające od dłuższego czasu wojny rabatowe. Obecnie na rynku wydawniczym jest presja do stosowania rabatów na nowości, w związku z czym cena wyjściowo jest od razu wysoka, bo wydawca musi w jakiś sposób zrekompensować rabaty. Bez takiej presji wydawca może zracjonalizować cenę. Obniżkę ceny umożliwi także taka sama cena obowiązująca w księgarni i np. markecie - małe księgarnie nie będą bały się zamawiać książek i nie będą oskarżane o zawyżanie cen. Dla wydawcy oznacza to większą liczbę zamówień, a to z kolei umożliwia zaplanowanie większego nakładu książki i obniżenie ceny jednego egzemplarza" - tłumaczył prezes PIK Włodzimierz Albin na czwartkowej konferencji prasowej.

Projekt ustawy przewiduje, że jednolita cena książki, mająca obowiązywać przez 12 miesięcy od publikacji, powinna być podana do publicznej wiadomości. W projekcie ustawy jako obowiązkowe wskazano przekazanie informacji o cenie do Biblioteki Narodowej, a do wyboru wydawcy pozostawiono podanie ceny dodatkowo na okładce książki lub zamieszczenie ceny w internetowym katalogu.

Wzorem regulacji europejskich zaproponowano możliwość odstępstwa od ustalonej ceny jednolitej książki - do 5 proc. Rabaty dla bibliotek, instytucji kultury i placówek oświatowych mogą sięgać 20 proc. Na targach książki cenę będzie można obniżyć o 15 proc. Regulacjami w projekcie ustawy objęto też podręczniki - projekt dopuszcza udzielenie przez sprzedawcę 15 proc. rabatu na podręczniki szkolne w sytuacji, gdy są one kupowane przez stowarzyszenie rodziców uczniów danej szkoły. Projekt ustawy przewiduje karę grzywny dla tych, którzy nie będą się stosować do ceny jednolitej.

"Mamy nadzieję, że dzięki ustawie książki będą dostępne w większej liczbie miejsc i będzie się ich więcej sprzedawać, co pokazują badania francuskie. Księgarzowi ustawa ma umożliwić konkurencję z sieciami księgarskimi i hipermarketami (obecnie księgarze niejednokrotnie mogą taniej kupić książki w hipermarketach niż w hurtowniach). Dla wydawców ustawa oznacza stabilizację w planowaniu nakładów i większą przewidywalność dochodów" - mówił prezes PIK.

E-booki nie podlegają zapisom ustawy, ponieważ w świetle obowiązującego prawa są traktowane jako sprzedaż usługi, a nie książka i obłożone są podatkiem VAT w wysokości 23 proc. Polska Izba Książki od dłuższego czasu postuluje zrównanie stawki VAT na e-booki z VAT-em na książki papierowe, popiera w tym Francję i Luksemburg. We Francji e-booki podlegają zapisom odrębnej ustawy o cenach.

Projekt ustawy o książce zostanie przez PIK przekazany do Sejmu w piątek. (PAP)

aszw/ mlu/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)