Notowania

wiadomości
01.02.2012 12:45

Spółka Tauron Wytwarzanie planuje zmniejszenie zatrudnienia

Skupiająca dziewięć elektrowni i elektrociepłowni spółka Tauron Wytwarzanie planuje w tym roku zmniejszenie zatrudnienia, m.in. w formie dobrowolnych odejść pracowników za odprawą, przenoszenia do innych spółek czy świadczeń przedemerytalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Skupiająca dziewięć elektrowni i elektrociepłowni spółka Tauron Wytwarzanie planuje w tym roku zmniejszenie zatrudnienia, m.in. w formie dobrowolnych odejść pracowników za odprawą, przenoszenia do innych spółek czy świadczeń przedemerytalnych.

Przedstawiciele zatrudniającej obecnie 5,4 tys. osób spółki nie chcą na razie mówić o skali restrukturyzacji, tłumacząc, że wciąż trwają negocjacje w tej sprawie ze stroną społeczną. Według nieoficjalnych informacji związkowców, restrukturyzacja w różnych formach może objąć ponad 1,3 tys. pracowników.

"Po osiągnięciu porozumienia będziemy informować o jego założeniach. Obecnie jest na to za wcześnie, gdyż trwają negocjacje nad zapisami dokumentu" - poinformował w środę PAP specjalista ds. informacji w spółce Tauron Wytwarzanie Dariusz Wójcik.

Nie skomentował liczby 1,3 tys. osób, które mogłyby być objęte restrukturyzacją. Zastrzegł jednak, że nie ma mowy o zwolnieniach pracowników, ale o różnych formach odejść: od wcześniejszych emerytur i świadczeń przedemerytalnych, poprzez zatrudnienie w innych firmach związanych z Tauronem, po rozwiązanie umów o pracę za odprawą. Wójcik nie chciał na razie mówić o proponowanej wysokości odpraw.

Negocjowane ze związkami zawodowymi porozumienie ma dotyczyć obniżenia kosztów pracy w podmiotach, które zostały skupione w spółce Tauron Wytwarzanie - to duże firmy wyspecjalizowane w produkcji prądu i ciepła.

"Porozumienie to ma na celu obniżenie kosztów pracy (...) i do końca 2014 r. obejmie wszystkie komórki obszaru Wytwarzanie. Wdrożenie programu obniżenia kosztów pracy wynika z realizacji strategii spółki" - poinformował Wójcik.

Szef Solidarności w firmie Tauron Wytwarzanie Zdzisław Przydatek potwierdził, że negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem spółki dobiegają końca. Jak powiedział, dotyczą one restrukturyzacji zatrudnienia, obniżania kosztów pracy i programu dobrowolnych odejść.

"Są to bardzo trudne rozmowy, ale powoli zbliżamy się do finału. Myślę, że jeszcze w pierwszej połowie lutego uda się podpisać porozumienia satysfakcjonujące obie strony" - ocenił Przydatek.

Jego zdaniem na razie trudno jeszcze mówić o szczegółach ustaleń dotyczących skali restrukturyzacji, poziomu alokacji pracowników do innych zakładów czy szczegółów programu dobrowolnych odejść.

"Zadaniem związków zawodowych jest oczywiście zminimalizowanie skali redukcji zatrudnienia i działania na rzecz zagwarantowania pracownikom jak najkorzystniejszych warunków odejść czy alokacji. Władze spółki deklarują, że dbanie o dobro pracowników jest jednym z podstawowych elementów funkcjonowania naszej firmy i wierzę, że ta deklaracja znajdzie odzwierciedlenie w zapisach porozumienia" - uważa szef "S" w firmie.

W skład spółki Tauron Wytwarzanie wchodzi dziewięć zakładów - elektrowni i elektrociepłowni, łącznie zatrudniających ponad 5,4 tys. osób. To elektrownie Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Siersza, Halemba, Blachownia, Stalowa Wola oraz Elektrociepłownia Katowice i Zespół Elektrociepłowni Bielsko-Biała.(PAP)

mab/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz