Notowania

inwestycje
04.09.2010 12:28

Spółki węglowe złożyły wnioski o dotacje na inwestycje

Spółki węglowe złożyły w resorcie gospodarki wnioski o dofinansowanie części swoich inwestycji ze środków budżetowych. W poniedziałek mija termin, do którego górnicze firmy mogą starać się o takie dotacje. Do podziału jest 400 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spółki węglowe złożyły w resorcie gospodarki wnioski o dofinansowanie części swoich inwestycji ze środków budżetowych. W poniedziałek mija termin, do którego górnicze firmy mogą starać się o takie dotacje. Do podziału jest 400 mln zł.

Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy liczą na wsparcie po ok. 200 mln zł, Jastrzębska Spółka Węglowa niespełna 150 mln zł, a Południowy Koncern Węglowy z grupy Tauron na 44 mln zł. Giełdowa kopalnia Bogdanka na Lubelszczyźnie wniosek o dotację złoży w poniedziałek; wtedy też ujawni jego szczegóły.

Choć unijne prawo już wcześniej pozwalało na wsparcie tzw. inwestycji początkowych (tj. związanych m.in. z zachowaniem dostępu do złóż), polski rząd po raz pierwszy zdecydował się na skorzystanie z tej możliwości. Dofinansowanie może sięgnąć do 30 proc. wartości inwestycji. Wnioski spółek opiewają w sumie na znacznie wyższą kwotę niż przeznaczona w budżecie na ten cel.

Jako pierwszy, ponad dwa tygodnie temu, wnioski złożył Katowicki Holding Węglowy. Dotyczą one siedmiu projektów. Większość z nich wiąże się ze stworzeniem z kilku kopalń holdingu jednej megakopalni. W ramach tego projektu nastąpi m.in. pogłębienie z 675 do 1230 m szybu Bronisław w Mysłowicach - właśnie tego dotyczy jeden z wniosków KHW. Szyb stanie się główną pionową arterią transportowo-wentylacyjną megakopalni.

Inne wnioski holdingu dotyczą budowy i rozbudowy poziomów wydobywczych oraz uruchomienia pola rezerwowego w kopalni Mysłowice-Wesoła (w sumie 3 projekty), przygotowania i eksploatacji nowego frontu w istniejącym pokładzie w katowickiej kopalni Wujek oraz przygotowania i eksploatacji frontów w istniejących pokładach w kopalni Murcki-Staszic (2 projekty).

Dla KHW inwestycje początkowe wpisują się w długofalowy program inwestycji, które mają zapewnić spółce działanie przez kolejne kilkadziesiąt lat m.in. dzięki dotarciu˙do 50 mln ton nowych zasobów węgla. Dotacja na inwestycje początkowe będzie niewielką częścią wszystkich nakładów służących utrzymaniu i rozwojowi wydobycia, szacowanych w najbliższych kilku latach na ok. 3 mld zł.

Największa górnicza spółka, Kompania Węglowa (KW), przygotowała 18 projektów, wartych w sumie - podobnie jak w przypadku KHW - ok. 200 mln zł. Najważniejsze dotyczą budowy dwóch rejonów wydobywczych i zakładu przeróbczego w kopalni Knurów-Szczygłowice (trzy wnioski) oraz dwóch rejonów wydobywczych w kopalni Ziemowit. Po dwa projekty mają być też realizowane w kopalniach Bobrek-Centrum, Bolesław Śmiały i Bielszowice.

"Dofinansowanie, o które się ubiegamy, dotyczy projektów rozpoczętych w tym roku. Niezależnie od wysokości dotacji, jaką ostatecznie otrzymamy, będzie to poważny zastrzyk finansowy, który ułatwi inwestycje" - ocenił rzecznik firmy Zbigniew Madej; przypomniał, że w tym roku KW wyda na inwestycje ok. 830 mln zł, co jest porównywalne z ubiegłorocznymi nakładami.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która rozpoczęła największą w górnictwie inwestycję związaną z udostępnieniem nowych pól wydobywczych, złożyła wnioski na kwotę 148,4 mln zł. Firma ubiega się o dofinansowanie sześciu projektów, które uważa za strategiczne. Większość dotyczy bazy zasobowej, czyli dostępu do węgla.

Trzy projekty dotyczą kopalni Zofiówka, której rozbudowa (pod względem skali porównywalna z budową nowej kopalni) polega m.in. na udostępnieniu pokładów w złożu Bzie-Dębina; wydobycie węgla z tego pola ma ruszyć za niespełna 10 lat. JSW stara się też o środki na udostępnienie innych pokładów w Zofiówce oraz o dofinansowanie modernizacji i zwiększenia wydajności zakładu przeróbczego tej kopalni. Pozostałe projekty spółki mają być realizowane w kopalniach Budryk, Pniówek i Krupiński.

Należący do grupy Tauron Południowy Koncern Węglowy (PKW) złożył w resorcie gospodarki dwa wnioski, opiewające w sumie na 44 mln zł. Chodzi o projekty zawarte w strategii rozwoju koncernu i grupy do 2020 r. To budowa szybu Grzegorz w zakładzie górniczym Sobieski w Jaworznie oraz budowa poziomu wydobywczego w zakładzie górniczym Janina w Libiążu.

Również sprywatyzowana, notowana na warszawskiej giełdzie kopalnia Bogdanka na Lubelszczyźnie przygotowała wnioski o dotacje, które - jak powiedział PAP rzecznik firmy Tomasz Zięba - zamierza złożyć w poniedziałek; wtedy też ujawni ich szczegóły. Projekty Bogdanki dotyczą w dużej części jej najważniejszej inwestycji - uruchomienia wydobycia węgla z pola Stefanów, co ma nastąpić już w przyszłym roku.

Wśród zadań inwestycyjnych jest m.in. rozbudowa zakładu przeróbczego (podwojenie jego zdolności) oraz budowa naziemnej, 3,5-kilometrowej estakady, którą węgiel z pola Stefanów będzie transportowany do Bogdanki - koszty tylko tej ostatniej inwestycji to ok. 120 mln zł; w sumie wartość tegorocznych inwestycji Bogdanki to 700-800 mln zł.

Budżetowe pieniądze, o które aplikują spółki węglowe, mogą być przeznaczone na rozpoczęte w tym roku tzw. inwestycje początkowe, związane przede wszystkim z udostępnieniem złóż węgla z nowych poziomów wydobywczych lub rozbudową poziomów już istniejących. Dotacje mogą otrzymać także projekty budowy lub modernizacji szybów wydobywczych i wentylacyjnych, zakupu lub modernizacji maszyn i urządzeń górniczych niezbędnych w procesie eksploatacji węgla, a także np. budowy lub modernizacji zakładów przeróbki mechanicznej węgla i budowy centralnych lub lokalnych klimatyzacji w kopalniach.

Tego typu pomoc publiczna dla górnictwa jest możliwa dzięki obowiązującemu od 2002 do końca tego roku rozporządzeniu Komisji Europejskiej (KE) nr 1407/2002 w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego. Złożona przez KE propozycja nowej unijnej dyrektywy dopuszcza pomoc publiczną do 2014 r. tylko dla tych kopalń, które mają być w tym czasie zamknięte. Nie ma już mowy o środkach na inwestycje.(PAP)

mab/ je/ bk/

Tagi: inwestycje, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz