Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

SpongeBob po raz kolejny uczy dzieci bezpieczeństwa na drodze

0
Podziel się

#
dochodzą szczegóły z konferencji inaugurującej kampanię
#

bEgChUCt

# dochodzą szczegóły z konferencji inaugurującej kampanię #

01.09. Warszawa (PAP) - Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, rusza II edycja społecznej kampanii "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba". Dzieci w przedszkolach i szkołach będą uczyć się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, a policjanci będą czuwać nad ich bezpieczeństwem w rejonach szkół.

Jak podkreślają funkcjonariusze właśnie nieznajomość przepisów ruchu drogowego i brak umiejętności przewidywania zagrożeń powodują, że dzieci często same przyczyniają się do wypadków. Najczęstszą przyczyną są nagłe wtargnięcia na jezdnię.

bEgChUCv

W 2010 roku na drogach doszło do ponad 4200 wypadków z udziałem dzieci. Choć w porównaniu z poprzednim rokiem liczba ta zmalała o ponad 800 to nadal utrzymuje się na wysokim poziomie - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji.

SpongeBob Kanciastoporty to jeden z popularnych bohaterów kreskówek, znany dzieciom z kanału Nickelodeon. W ramach kampanii do jednostek policji w całym kraju trafi 18 tys. płyt DVD z filmem "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba" oraz piosenką pt. "Przepisowy ruch drogowy". Policjanci odwiedzający szkoły będą mieli do rozdania także 330 tys. elementów odblaskowych. Akcja, podobnie jak rok wcześniej, jest reklamowana na terenie kraju na billboardach i plakatach.

W tym roku, specjalnie dla najmłodszych, przygotowano aplikację na telefon komórkowy - edukacyjną grę poświęconą bezpieczeństwu na drodze. Aplikację można pobrać ze strony www.nick.com.pl/rady, na której znajdują się także wszystkie materiały wykorzystywane w akcji "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba" oraz gry i zabawy uczące zachowania bezpieczeństwa na drodze.

"Zależy nam na tym by wyrobić u dziecka nawyki bezpiecznych zachowań na drodze. Idąc do szkoły, dziecko powinno umieć właściwie zachować się na drodze. Chodzi tu chociażby o bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, o przechodzenie na zielonym świetle, nie wbieganie przed nadjeżdżający pojazd, niebawienie się na jezdni, czy bezpośrednio przy niej" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Sokołowski.

bEgChUCB

Ważne jest także to, aby dzieci miały nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie. "Okazuje się bowiem, że w wielu, szczególnie małych miejscowościach, miasteczkach, pasy nie są używane, co tłumaczone jest bliskością szkoły. Nic bardziej mylnego. Nauczmy każde dziecko w Polsce, że zapinanie pasów bezpieczeństwa może uratować życie" - powiedział rzecznik KGP.

Przypomniał, że dzieci powinny nosić przy sobie odblaski tak, aby były bardziej widoczne dla kierowców. "Poza tym każdy rodzic, zanim puści dziecko samo w drogę do szkoły, powinien przejść z nim całą trasę omawiając każdy jej fragment pod kątem bezpieczeństwa i ewentualnych zagrożeń" - powiedział Sokołowski.

Organizatorami akcji jest policja wraz z kanałem telewizyjnym Nickelodeon przy współpracy z wydawcą magazynu "Mamo to ja" i "Przedszkolak". W ubiegłym roku kampania objęła około 20 tys. placówek oświatowych.

W czwartek dla blisko 5,5 miliona uczniów i ponad 660 tys. nauczycieli rozpoczął się nowy rok szkolny. Po raz pierwszy dzwonek szkolny usłyszało ok. 430 tys. uczniów rozpoczynających naukę w I klasach szkół podstawowych.

bEgChUCC

W ciągu tegorocznych wakacji - w lipcu i sierpniu - w 6847 wypadkach drogowych w całym kraju zginęło 718 osób, a 8772 zostały ranne. (PAP)

gdyj/ pz/

bEgChUCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)