Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 17:18

Spór NFZ i MZ ws. dotacji na świadczenia osób nieubezpieczonych

# Dochodzi rozszerzona wypowiedź wiceprezes NFZ #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi rozszerzona wypowiedź wiceprezes NFZ #

04.12. Warszawa (PAP) - NFZ złożył do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na Ministra Zdrowia - dowiedziała się PAP w resorcie. Chodzi o zapłatę przez MZ za świadczenia osób niezgłoszonych do ubezpieczenia, ale uprawnionych do świadczeń. Według resortu fundusz zawyża ich liczbę.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Wiesława Kłos wyjaśniła w środę w rozmowie z dziennikarzami, że, to z budżetu państwa są finansowane świadczenia dla osób niezgłoszonych, ale uprawnionych do świadczeń.

Dodała, że do ubiegłego roku dotacja z budżetu państwa na ten cel wynosiła ok. 200 mln zł rocznie, ale "gdy wszedł eWUŚ (od 1 stycznia 2013 r.- PAP) jest większa identyfikacja tych osób i za okres od stycznia do sierpnia 2013 ta kwota urosła do 836 mln zł". "Co miesiąc wzywamy ministra zdrowia do zapłaty, ale resort nie ma tej kwoty zabezpieczonej w budżecie. My wychodzimy z założenia, że ta kwota jest nam należna" - powiedziała Kłos.

Jak wyjaśniła, dlatego "fundusz w normalnym trybie wnosi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o to, żeby zobowiązał ministra zdrowia do zapłaty tej kwoty". "Nie ma tu sensacji, to normalny tryb administracyjny" - uspokajała.

"Taki tryb wynika z konieczności przestrzegania przez NFZ dyscypliny finansów publicznych. NFZ może płacić wyłącznie za świadczenia osób zgłoszonych (do ubezpieczenia - PAP), a nie może ponosić kosztów za osoby niezgłoszone" - dodała.

"Zarówno ministerstwo zdrowia, jak i finansów mają odmienną interpretację tych przepisów niż NFZ i wreszcie ktoś musi to rozstrzygnąć" - oceniła.

Skarga NFZ do WSA wiąże się z wnioskiem prezes NFZ Agnieszki Pachciarz o zwiększenie dotacji z budżetu państwa na finansowanie świadczeń osób nieubezpieczonych i zmianę planu finansowego Funduszu na 2013 r. NFZ chce wzrostu przychodów z dotacji na ten rok o blisko miliard złotych, z przewidzianych 217 mln zł do ponad 1 mld 155 mln zł. We wtorek negatywnie zaopiniowały go sejmowe komisje: zdrowia oraz finansów publicznych.

Wniosek ten negatywnie zaopiniowały także resorty finansów oraz zdrowia.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann uznał, że w tej sprawie między NFZ i MZ występuje spór kompetencyjny. "Naszym zadaniem NFZ przedstawia zawyżoną liczbę osób nieubezpieczonych, próbujemy dojść do prawdziwej, rzetelnej liczby. NFZ zdecydował się, by rozstrzygnąć ten spór w sądzie administracyjnym, co w państwie demokratycznym jest normalnym, dozwolonym prawem postępowaniem. Natomiast wspólnie z NFZ spieramy się z Ministerstwem Finansów" - powiedział PAP Neuman. Dodał, że spór z MF także dotyczy środków z budżetu państwa na osoby nieubezpieczone.

Neumann zapewnił, że spór z NFZ nie wpłynie na udzielanie świadczeń zdrowotnych. "To spór między instytucjami państwa, który nie dotyczy pacjentów. Kontrakty ze świadczeniodawcami są normalnie realizowane" - podkreślił.

Neumann we wtorek podczas posiedzenia komisji finansów mówił, że ministerstwa zdrowia i finansów są obecnie w sporze co do tego, za jakie osoby składkę powinien opłacać budżet państwa i ile tych osób jest. Dodał, że jedno z pytań brzmi czy osoba, która nie zgłosi do ubezpieczenia swojego dziecka powinna finansować je ze swojej składki, czy powinien to pokrywać budżet państwa.

Wysokość budżetowej dotacji na leczenie osób nieubezpieczonych była już przedmiotem sporu między ministerstwem zdrowia, a resortem finansów w trakcie prac nad planem finansowym NFZ na 2014 r. Plan ten zyskał akceptację MZ, ale minister finansów nie podpisał go.

Jak wyjaśniał wówczas rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, w przypadku braku akceptacji planu finansowego NFZ przez ministra finansów, Fundusz działa w oparciu o plan przedstawiony ministrowi zdrowia i sejmowym komisjom: finansów publicznych i zdrowia. Jak mówił wówczas PAP Neumann, minister finansów nie zgadza się z wysokością dotacji budżetowej na finansowanie świadczeń udzielonych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ (m.in. dzieci). W planie NFZ na 2014 rok zapisano na ten cel 950 mln zł. (PAP)

bpi/ pro/ bos/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz