Notowania

falklandy
08.02.2012 06:42

Spór o Falklandy. Argentyna się skarży na Wielką Brytanię

Argentyna złoży skargę w ONZ w związku z krokami Wielkiej Brytanii dotyczącymi Falklandów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/British Royal Air Force)

Na Falklandach przebywa wnuk królowej Elżbiety II, książę William. Przez sześć tygodni będzie tam służył jako pilot helikoptera ratunkowego. Obecność księcia wywołała protesty w Argentynie i potępienie władz w Buenos Aires.

Argentyna złoży skargę w Radzie Bezpieczeństwa oraz Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w związku z ostatnimi krokami Wielkiej Brytanii dotyczącymi Falklandów. Poinformowała o tym dzisiaj prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner.

W wystąpieniu transmitowanym przez media pani prezydent zarzuciła Brytyjczykom, że _ po raz kolejny militaryzują południowy Atlantyk _. _ Przedstawimy skargę w Radzie Bezpieczeństwa oraz Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, ponieważ ta militaryzacja stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego _ - oznajmiła.

Jak ogłoszono w weekend, brytyjska marynarka wojenna wysyła podwodny okręt klasy Trafalgar o napędzie nuklearnym w sporny rejon Falklandów, przez Argentynę nazywanych Malwinami. Ministerstwo obrony w Londynie potwierdziło też doniesienia o wysłaniu w rejon wysp nowoczesnego niszczyciela HMS Dauntless. Jest to najnowocześniejszy obecnie okręt brytyjskiej marynarki. Jego zadaniem jest m. in. niszczenie systemów obrony przeciwlotniczej.

Te kroki Londynu poprzedziły posunięcia Argentyny w sprawie spornego terytorium. W ubiegłym miesiącu Argentyna przekonała Brazylię, Urugwaj i Chile, by przyłączyły się do rezolucji regionalnej organizacji gospodarczej Mercosur, zabraniającej zawijania do jej portów statków bandery falklandzkiej, która zawiera także motyw flagi brytyjskiej (Union Jack).

Argentyna domaga się uznania jej suwerenności nad położonymi 460 kilometrów na wschód od jej wybrzeża Falklandami. W 1982 roku Argentyna dokonała na nie zbrojnej inwazji, ale przegrała wywołaną tym wojnę z Wielką Brytanią.

Czytaj o relacjach brytyjsko-argentyńskich w Money.pl
Książe William już tam jest. Wysyłają też okręty Brytyjska marynarka wojenna wysyła podwodny okręt klasy Trafalgar o napędzie nuklearnym w sporny rejon Falklandów.
Brytyjski niszczyciel płynie na Falklandy Spór wokół Falklandów zyskał na aktualności w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą wojny o wyspy, podczas której Brytyjczycy odparli argentyńską inwazję.
Czas na rewolucję w Wielkiej Brytanii David Cameron przystąpił do konsultacji z przywódcami Commonwealthu w sprawie zmiany zasad dziedziczenia tronu.
Tagi: falklandy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz