Notowania

argentyna
25.02.2010 09:13

Spór o Falklandy/Malwiny coraz poważniejszy

Argentyna prosi o pomoc ONZ. Chodzi o spór z Wielką Brytanią, która w pobliżu wysp szuka ropy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Argentyny Jorge Taiana poprosił sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna o pomoc w rozwiązaniu sporu z Wielką Brytanią o wyspy Falklandy/Malwiny i otaczające je obszary południowego Atlantyku. Brytyjczycy rozpoczęli tam wiercenia poszukując złóż ropy.

Po spotkaniu Taiana powiedział dziennikarzom, że sekretarz generalny wyraził zaniepokojenie wzrostem napięcia wywołanymbrytyjską decyzją rozpoczęcia wierceń i wyraził gotowość dalszego pełnienia misji _ dobrych usług _. Nie ujawnił jednak czy Ban Ki Mun obiecał wywarcie presji na Londyn aby przystąpił do negocjacji na temat suwerenności Falklandów/Malwinów.

Argentyński minister określił brytyjskie wiercenia jako _ nielegalny akt, sprzeczny z prawem międzynarodowym i rezolucjami ONZ, które wzywały aby żadna ze stron nie podejmowała jednostronnych działań mogących zaostrzyć sytuację _.

Wcześniej Zgromadzenie Ogólne NZ wezwało Argentynę i Wielką Brytanię do rozwiązanie kwestii suwerenności nad wyspami w drodze negocjacji. W 1982 r. oba państwa stoczyły krótką wojnę o kontrolę nad wyspami, którą strona argentyńska przegrała.

Argentynę wspierają sporze państwa Ameryki Łacińskiej. Natomiast Waszyngton deklaruje neutralność i wspiera dialog w dobrej wierze między obu państwami.
Brytyjski ambasador w ONZ Mark Lyall Grant wykluczył po spotkaniu Taiany z Ban Ki Munem, możliwość jakichkolwiek ustępstw Londynu w sprawie Falklandów, które Argentyna nazywa Malwinami.

Grant oświadczył, że władze Falklandów, zgodnie z Kartą ONZ i zasadą samostanowienia, _ mają prawo rozwijać przemysł petrochemiczny na swoich wodach _.

Konflikt zaostrzył się po tym jak prezydent Argentyny Cristina Fernandez określiła brytyjskie wiercenia naftowe jako _ grabież _ i zarządziła restrykcje wobec statków przepływających w pobliżu wysp. Strona brytyjska poleciła kapitanom swoich statków aby ignorowali te zarządzenia.

Wyspy, stanowiące przedmiot wieloletniego sporu brytyjsko-argentyńskiego, są obecnie terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii zarządzanym przez mianowanego przez Londyn gubernatora. Brytyjska ludność wysp zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem więzów z Londynem.

WOJNA O FALKLANDY:

* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: argentyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz