Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o Falklandy. Prezydent Argentyny krytykuje Camerona

0
Podziel się:

Cristina Fernandez de Kirchner zaapelowała w ONZ o rozpoczęcie rozmów na temat Wysp Falklandzkich, nazywanych w Argentynie Malwinami.

Spór o Falklandy. Prezydent Argentyny krytykuje Camerona
(PAP/EPA)

Cristina Fernandez de Kirchner zaapelowała w ONZ o rozpoczęcie rozmów na temat Wysp Falklandzkich, nazywanych w Argentynie Malwinami. Wczoraj minęła 30 rocznica zwycięstwa Wielkiej Brytanii w wojnie z Argentyną o te wyspy.

Występując przed ONZ-owską Komisją ds. Dekolonizacji w Nowym Jorku, Fernandez oświadczyła, że fakt, iż Falklandy pozostają pod władzą Londynu _ jest afrontem dla świata, o którym wszyscy marzymy _. _ Jak może to być część terytorium brytyjskiego, jeśli odległe jest o 14 tys. mil (od Wielkiej Brytanii) _ - zapytała.

Prezydent Argentyny wykluczyła możliwość ponownego konfliktu zbrojnego, natomiast zaapelowała do Wielkiej Brytanii o zgodę na rozpoczęcie dwustronnych rozmów na temat przyszłości Falklandów.

_ - Nie prosimy o wiele. Prosimy tylko o rozmowy. Nie żądamy aby ktokolwiek powiedział: Tak, Malwiny należą do Argentyny _ - powiedziała Fernandez.

Wyraziła też dezaprobatę dla faktu, iż brytyjski premier David Cameron uczcił zakończenie konfliktu sprzed 30 lat wywieszeniem flagi Falklandów nad jego oficjalną rezydencją. _ - Czuję się zażenowana obserwując to z daleka, bowiem wojny nie powinny być powodem do uroczystości, czy rocznic _ - oświadczyła prezydent Argentyny przypominając setki ofiar śmiertelnych 74-dniowego konfliktu o wyspy.

Oskarżyła też Wielką Brytanię o to, że wykorzystuje swoją pozycję stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i _ rozpowszechnia kłamstwa na temat Falklandów _.

Argentyna twierdzi, że Wielka Brytania od 1833 r. nielegalnie okupuje wyspy, położone niedaleko wybrzeży argentyńskich, a ostatnio rozmieściła znaczne siły zbrojne na południowo zachodnim Atlantyku. Londyn zaprzecza temu i stoi na stanowisku, że Argentyna ignoruje wolę 3 tys. mieszkańców Falklandów, którzy chcę pozostać obywatelami brytyjskimi.

Rząd brytyjski zapowiedział, że zgodziłby się na rozmowy jeśli mieszkańcy wysp wystąpili z taką prośbą, co jednak jest mało prawdopodobne.

Fernandez podczas swej wizyty w ONZ spotkała się z sekretarzem generalnym Ban Ki Munem, który zaoferował usługi mediacyjne w tym sporze, jeśli zwrócą się do niego o to obie strony.

Wcześniej brytyjski premier David Cameron oswiqdczył, że determinacja Londynu w sprawie utrzymania Falklandów _ jest nieugięta _.

Wystąpienie Cristiny Fernandez przypadło w trzydziestą rocznicę kapitulacji argentyńskich oddziałów, które 2 kwietnia 1982 r., na rozkaz rządzącej wówczas w Buenos Aires junty wojskowej, zajęły archipelag, dając początek wojnie, która trwała do 14 czerwca. Zginęło w niej 649 Argentyńczyków, 255 Brytyjczyków i 3 mieszkańców wysp.

Ludność archipelagu, utrzymująca się głównie z rybołówstwa, składa się z 3 140 osób. 61,3 proc. tam się urodziło, 29 proc. pochodzi z W. Brytanii, 6,5 proc. to Chilijczycy i 2,6 proc. - Hiszpanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosną napięcia. Wlk. Brytania demonstruje siłę Uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk i ostatnio zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów.
Rośnie napięcie. Nie wpuścili Brytyjczyków Napięcie między Buenos Aires a Londynem wzmaga się na nowo od czasu, gdy rząd brytyjski zapowiedział wysłanie na Falklandy księcia Williama.
Brytyjczycy podpadli. Poszła skarga do ONZ Argentyna złoży skargę w ONZ w związku z krokami Wielkiej Brytanii dotyczącymi Falklandów.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)