Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spór o światową premierę "Blaszanego bębenka"

0
Podziel się

Festiwal teatralny RuhrTriennale w Niemczech zapowiada światową premierę
"Blaszanego Bębenka" Guentera Grassa. Tymczasem odbyła się ona w 2007 r. w Teatrze Wybrzeże w
Gdańsku. Jego dyrekcja zwróci się o wyjaśnienie tej sprawy do organizatorów festiwalu.

bEifECqJ

*Festiwal teatralny RuhrTriennale w Niemczech zapowiada światową premierę "Blaszanego Bębenka" Guentera Grassa. Tymczasem odbyła się ona w 2007 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jego dyrekcja zwróci się o wyjaśnienie tej sprawy do organizatorów festiwalu. *

Jak poinformował we wtorek Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w oficjalnym programie RuhrTriennale użyte zostało określenie "Urauffuehrung"/"World Premiere" czyli premiera światowa, a lokalne gazety cytują wypowiedź dyrektora festiwalu, która brzmi: "Grass nigdy nie chciał się zgodzić na dramatyzację wydanego w 1959 roku +Blaszanego Bębenka+, na szczęście udało nam się go do tego przekonać".

Tymczasem pierwsza sceniczna adaptacja "Blaszanego bębenka" odbyła się 6 października 2007 r. na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Spektakl wyreżyserował Adam Nalepa. W premierze uczestniczył sam Guenter Grass, który nie krył zadowolenia. Laureat literackiej Nagrody Nobla był wówczas przez trzy dni w Gdańsku, gdzie odbywały się obchody jego 80. urodzin.

bEifECqL

Rzecznik Teatru Wybrzeże Grzegorz Kwiatkowski wyjaśnił, że dyrekcja gdańskiej sceny wyśle do organizatorów RuhrTriennale pismo z prośbą o sprostowanie informacji dotyczących premiery "Blaszanego bębenka".

RuhrTriennale odbywa się w niemieckim Zagłębiu Ruhry od sierpnia do października. Przedstawienie "Blaszany bębenek" ma być wystawione w pierwszym tygodniu września.

Guenter Grass urodził się 16 października 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsk, w dzielnicy Wrzeszcz. Jego ojciec był kupcem niemieckim, matka - Kaszubką. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata", z których to pierwsze dzieło jest najbardziej znane. "Blaszany bębenek" doczekał się ekranizacji w 1979 r. w reżyserii Volkera Schloendorffa. W 1999 r. Grass otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.(PAP)

rop/ hes/ jbr/

bEifECrm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)