Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
21.03.2012 11:01

Spór o Wyspy Paracelskie. Chińczycy zatrzymali rybaków z Wietnamu

Wietnamczyków aresztowali Chińczycy na wodach wokół spornych wysp Morza Południowochińskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Rybacy są przetrzymywani na jednej z Wysp Paracelskich. Wietnam twierdzi, że Chiny okupują ją nielegalnie. *

Dwudziestu jeden wietnamskich rybaków przetrzymują od początku marca chińskie władze; Wietnamczyków aresztowano na wodach wokół spornych wysp Morza Południowochińskiego. Prawa do wysp roszczą oba państwa.

Przedstawiciel władz wietnamskich powiedział, że chińscy funkcjonariusze przechwycili 3 marca dwa kutry rybackie w pobliżu Wysp Paracelskich. Oświadczył, że ich załogi są przetrzymywane na jednej z wysp, okupowanych przez Chiny.

Według chcącego zachować anonimowość przedstawiciela władz z prowincji Quang Ngai w środkowym Wietnamie, skąd pochodzą rybacy, zatelefonowali oni do swych rodzin i powiedzieli, że Chińczycy chcą za ich uwolnienie 70 tys. juanów (11 tys. dolarów). Urzędnik powiedział, że lokalne władze zwróciły się do centralnych z prośbą o pomoc w uwolnieniu rybaków.

Chiny roszczą sobie prawo do suwerenności nad znaczną częścią Morza Południowochińskiego. Do wysp na tym akwenie - w tym Paracelskich i Spratly - roszczenia zgłaszają również Wietnam, Tajwan, Malezja, Brunei i Filipiny. Przypuszcza się, że w regionie tym znajdują się podmorskie złoża ropy naftowej i gazu.

Czytaj więcej o sporach granicznych Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz