Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sposoby na rozwój przemysłu w UE tematem Trójkąta Weimarskiego

0
Podziel się:

Europa musi tworzyć warunki do rozwoju przemysłu, własna produkcja
przemysłowa jest najpewniejszym fundamentem rozwoju - deklarowali w piątek ministrowie ds.
gospodarczych Francji, Niemiec i Polski przed spotkaniem gospodarczego Trójkąta Weimarskiego.

Europa musi tworzyć warunki do rozwoju przemysłu, własna produkcja przemysłowa jest najpewniejszym fundamentem rozwoju - deklarowali w piątek ministrowie ds. gospodarczych Francji, Niemiec i Polski przed spotkaniem gospodarczego Trójkąta Weimarskiego.

Minister ds. reindustrializacji Francji Arnaud Montebourg widzi konieczność reformy wszystkich sektorów europejskiej polityki. Jego zdaniem Komisja Europejska nie stanęła na wysokości zadania w obliczu kryzysu. "KE, ECOFIN zajmowały się finansami czy bankowością, ale zapomnieliśmy o realnej gospodarce" - podkreślał. "Kryzys zniszczył w Europie 8 mln miejsc pracy, natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat różnica w liczbie nowo tworzonych w USA i UE jest olbrzymia na korzyść Stanów" - dodał.

Zdaniem francuskiego ministra, strefa euro potrzebuje radykalnej zmiany polityki fiskalnej i monetarnej. Te polityki w USA, Japonii czy Wielkiej Brytanii są bardzo elastyczne i niekonwencjonalne i kraje te notują wzrost - mówił. W strefie euro te polityki są konserwatywne, a recesja zatacza coraz szersze kręgi - dodał Montebourg, oceniając, że wizja polityki budżetowej, jaką prezentuję KE "nie odpowiada wyzwaniom".

Montebourg podkreślał też, że KE potrafi być bezwzględna wobec kilkaset tys. euro pomocy publicznej dla jakiejś małej firmy, ale gdy sprawa dotyczy globalnego giganta - negocjuje z nim.

Jego zdaniem, obecna polityka przemysłowa UE stoi w sprzeczności z polityką klimatyczną. W opinii francuskiego ministra, jeżeli polityka klimatyczna w obecnym kształcie ma sprzyjać przemysłowi, to trzeba wprowadzić podatek węglowy dla produktów spoza UE. Inaczej UE może utrzymać pozycję lidera walki ze zmianami klimatycznymi, ale jednocześnie paść jako pierwsza ofiara tej polityki - ocenił Montebourg.

Przed obradami Trójkąta w Krakowie, w Warszawie spotkali się wicepremier Janusz Piechociński i wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel. "Chcemy w Europie klimatu sprzyjającego produkcji i przetwórstwu. Chcemy wspólnie zaangażować się w postawienie rozwoju przemysłowego na czele najważniejszych spraw" - mówił po tym spotkaniu Gabriel.

Dodał, że rozumie obawy Polaków, iż zbyt ambitna polityka klimatyczna jest dla Polski przeszkodą w jej rozwoju gospodarczym, natomiast podkreślił, że nie jest intencją rządu Niemiec przeniesienie niemieckiej polityki energetycznej na Polskę. "To nie jest nasze stanowisko" - mówił, dodając, że wierzy, iż politykę klimatyczną z przemysłową uda się w jakiś sposób powiązać.

W opinii Gabriela, metodą mogłoby być podniesienie wydajności przemysłu i efektywności zużycia energii. "Sądzę, że tu możemy się szybko porozumieć. Jestem za tym, by przyjrzeć się jak możemy zwiększyć wydajność naszych gospodarek, jak zmniejszyć zużycie i koszty energii i jak stać się bardziej niezależnymi od importu surowców energetycznych. Sądzę, że to jeden z istotnych celów także niemieckiej polityki energetycznej" - stwierdził wicekanclerz.

Podkreślił, że gdy chodzi o rozwój odnawialnych źródeł energii, należy go umieszczać w kontekście zmniejszania zależności od importu surowców energetycznych. "Uważam, że trzeba jak najmniej ideologii i możliwie dużo pragmatyzmu w polityce klimatycznej" - dodał Gabriel.

Wicepremier Janusz Piechociński podkreślał, że i polska i niemiecka gospodarka mają ambicje być wytwórcami i eksporterami energii. "Energii bezpiecznej dla klimatu i ludzi, obliczalnej, własnej" - dodał. "Mówimy o efektywności wytwarzania, przesyłu i zużycia energii, chcemy aby energia była własna, cenowo akceptowalna przez przemysł i gospodarstwa domowe, bo dziś konkurencja globalna przenosi się w obszar cen energii" - mówił Piechociński. Taki jest wspólny cel - ocenił wicepremier.

Oprócz ministrów w krakowskim spotkaniu mają uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, oraz szef resortu administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski, a ze strony KE - komisarze ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani i ds. programowania finansowego i budżetu Janusz Lewandowski.

Spotkaniom polityków towarzyszy spotkanie największych europejskich organizacji biznesowych zrzeszonych w sieci BusinessEurope, które także mają przedstawiać swoją wizję polityki przemysłowej.(PAP)

wkr/ mki/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)