Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spotkanie Grasia z Hajdarowiczem. Pis żąda szczegółów

0
Podziel się

Politycy PiS chcą, aby rzecznik rządu Paweł Graś podał szczegóły swojego spotkania z Grzegorzem Hajdarowiczem.

Spotkanie Grasia z Hajdarowiczem. Pis żąda szczegółów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDznKMEl

Politycy PiS chcą, aby rzecznik rządu Paweł Graś podał szczegóły swojego spotkania z Grzegorzem Hajdarowiczem - właścicielem Presspubliki, wydawcy _ Rzeczpospolitej _. Chodzi o spotkanie, do którego doszło na kilka godzin przed publikacją artykułu _ Trotyl we wraku Tupolewa _.

_ - Mamy do czynienia z niewątpliwym zamachem na wolność słowa, a w tle tego zamachu stoi spotkanie rzecznika rządu z wydawcą gazety _ - oświadczył rzecznik PiS Adam Hofman.

W czwartek Graś powiedział na konferencji prasowej, że Hajdarowicz na kilka godzin przed publikacją artykułu w _ Rz _ poinformował go, że taki tekst się ukaże.

bDznKMEn

_ - W dniu słynnej publikacji w Rzeczpospolitej, gdzieś o godzinie 1.30 w nocy, więc na kilka godzin przed publikacją, pan Grzegorz Hajdarowicz poinformował mnie, że ukaże się rano wydanie Rzeczpospolitej, w którym jest artykuł, w którym zawarta jest teza, że na miejscu katastrofy znaleziono, wykryto ślady materiałów wybuchowych, że mieli tego dokonać polscy eksperci, że rzekomo ta teza potwierdzona jest również przez prokuraturę _ - mówił Graś na konferencji prasowej.

Wczoraj wieczorem Radio Zet podało, że Graś i Hajdarowicz najpierw rozmawiali telefonicznie, a potem spotkali pod domem rzecznika rządu. Graś odpowiadając na pytania dotyczące tego spotkania napisał na Twitterze, że z Hajdarowiczem spotkał się _ około 1.30 w dniu publikacji, na Wiejskiej _ oraz że Hajdarowicz poprosił o spotkanie telefonicznie. Rzecznik rządu napisał też, że zna się z nim _ z lat 80., ze studiów i z podziemia _ oraz że rzeczony artykuł przeczytał dopiero rano.

Politycy PiS zarzucili w piątek Grasiowi, że na konferencji prasowej minął się prawdą nie informując, że rozmowa odbyła się podczas osobistego spotkania.

_ - Chcemy dowiedzieć się, o czym rozmawiano na tym spotkaniu. Trzeba to wszystko wyjaśnić, to jest bardzo ważna sprawa _ - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Marcin Mastalerek.

bDznKMEt

_ - Jak rzecznik do rzecznika zwracam się do Pawła Grasia z pytaniem, czy wieczorem o 1.30 na tym spotkaniu lub na innych spotkaniach z panem Hajdarowiczem Paweł Graś żądał zwolnienia dziennikarzy, którzy odpowiadają za ten artykuł? _ - dodał Hofman.

Mastalerek chce też informacji o zakupie przez Hajdarowicza udziałów w wydawcy _ Rz _. _ Trzeba zadać pytanie, czy niepisaną zasadą w tej umowie była zasada, że właściciel Rz będzie informował rzecznika rządu o niewygodnych dla rządu publikacjach _ - podkreślił. Klub PiS domaga się też nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Skarbu Państwa w sprawie tej transakcji.

W ubiegłym tygodniu _ Rz _ napisała, że śledczy na wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się w Smoleńsku, znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa zaprzeczyła, że są takie ustalenia. W poniedziałek Rada Nadzorcza Presspubliki zarekomendowała zarządowi spółki zwolnienie autora artykułu Cezarego Gmyza oraz redaktora naczelnego Tomasza Wróblewskiego, jego zastępcy Bartosza Marczuka i szefa działu krajowego Mariusza Staniszewskiego. Pracami redakcji kieruje od tego czasu dotychczasowy wicenaczelny Andrzej Talaga. Zwolnienie Gmyza i pozostałych osób wywołało krytykę m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Kongresu Mediów Niezależnych i Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Rzecznik rządu wiedział o "Trotylu we wraku" Przyjął informację do wiadomości i powiedział, że rząd ustosunkuje się do sprawy po zapoznaniu się z treścią artykułu oraz oficjalnym stanowiskiem prokuratury.
Dziennikarz od trotylu tłumaczy, jak było Rosjanie wiedzieli o obecności materiałów wybuchowych we wraku tupolewa - twierdzi autor artykułu.
Kaczyński broni dziennikarzy i mówi o zamachu _ Takiego działania właściciela gazety nie można potraktować inaczej niż jak zamachu na wolność słowa _ - twierdzi lider PiS.
bDznKMEu
bDznKMEO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)