Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie komisji SZ Sejmu i Senatu z przedstawicielami Rady Nordyckiej

0
Podziel się:

W czwartek w Senacie zorganizowano spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych
obu izb parlamentu z przedstawicielami Rady Nordyckiej - forum współpracy państw nordyckich.
Rozmowa ma dać początek systematycznym kontaktom Rady z polskim parlamentem lub całą Grupą
Wyszehradzką.

W czwartek w Senacie zorganizowano spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych obu izb parlamentu z przedstawicielami Rady Nordyckiej - forum współpracy państw nordyckich. Rozmowa ma dać początek systematycznym kontaktom Rady z polskim parlamentem lub całą Grupą Wyszehradzką.

W spotkaniu stronę polską reprezentowali m.in. szefowie Komisji Spraw Zagranicznych: Sejmu Grzegorz Schetyna (PO) i Senatu Włodzimierz Cimoszewicz (niezależny).

Jak mówił Cimoszewicz na początku spotkania, ma ono zapoczątkować praktykę systematycznych kontaktów i konsultacji między Radą Nordycką i polskim parlamentem lub szerzej w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja).

"Jest wiele kwestii regionalnych dotyczących zarówno Morza Bałtyckiego, jak i Arktyki, Wschodniej Europy, które warte są wspólnego zainteresowania, przedyskutowania. Ogromna większość naszych państw należy do UE, a ci, którzy nie należą, bardzo blisko kooperują, w związku z tym istnieje spora szansa na zbliżanie, a nawet uzgadnianie naszych stanowisk w kwestiach, które dyskutujemy, omawiamy, załatwiamy z naszymi wschodnimi partnerami" - ocenił Cimoszewicz.

Dodał, że spotkania Rady Nordyckiej z polskimi parlamentarzystami lub parlamentarzystami Grupy Wyszehradzkiej byłyby też świetną okazją do lepszego informowania się o bieżących problemach politycznych i społecznych.

Przewodnicząca Rady Nordyckiej, Norweżka Marit Nybakk podkreśliła, że Rada jest "bardzo pozytywnie nastawiona, żeby budować silne relacje z krajami wokół Morza Bałtyckiego, w tym również z Polską". "Współpraca regionalna jest dla nas ważna, m.in. po to, żeby stawiać czoło wyzwaniom, które pojawiają się w regionach, jeśli chodzi o środowisko, ale również wiele innych" - powiedziała Nybakk.

Jak dodała, interesującym tematem jest też Partnerstwo Wschodnie.

Rada Nordycka powstała w 1952 roku jako organizacja subregionalna, forum konsultacyjne parlamentów i rządów państw nordyckich i ich terytoriów autonomicznych. Do Rady Nordyckiej należą: Dania, Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Wyspy Alandzkie i Wyspy Owcze. Siedzibą organizacji jest Kopenhaga.

Współpraca w ramach Rady Nordyckiej dotyczy wszystkich dziedzin, poza polityką zagraniczną i obronnością. Szczególnie owocna jest współpraca naukowa i kulturalna. Między państwami-sygnatariuszami Rady zniesiono ograniczenia paszportowe i utworzono wspólny rynek pracy. Efektem współpracy są między innymi Skandynawskie Linie Lotnicze SAS czy nagroda literacka Rady Nordyckiej. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mkr/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)