Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie KRS z RPO poświęcone problemom sądownictwa

0
Podziel się:

Problemy, z jakimi zmaga się polskie sądownictwo i jakie sygnalizowane są w
skargach do Rzecznika Praw Obywatelskich były tematem czwartkowego spotkania Krajowej Rady
Sądownictwa z RPO prof. Ireną Lipowicz.

Problemy, z jakimi zmaga się polskie sądownictwo i jakie sygnalizowane są w skargach do Rzecznika Praw Obywatelskich były tematem czwartkowego spotkania Krajowej Rady Sądownictwa z RPO prof. Ireną Lipowicz.

RPO zaproponowała KRS bliższą i stałą współpracę w dziedzinie spraw, którymi się zajmują obie instytucje. "Będziemy na pewno ze sobą współpracować zarówno w zakresie poprawy jakości prawa, jak i podnoszenia autorytetu sądownictwa" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa KRS Barbara Godlewska-Michalak.

"To było pierwsze takie spotkanie, prof. Lipowicz mówiła m.in. o tematyce skarg odnoszących się do sądownictwa, które wpływają do Biura RPO" - dodała rzecznik KRS. Jak wyjaśniła, ludzie skarżą się m.in. na utrudniony dostęp do sądu, przewlekłość postępowań sądowych, brak systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla obywateli oraz na uchwalane w pośpiechu i niejasne prawo.

Godlewska-Michalak zaznaczyła, że rozmowa dotyczyła także problemu wizerunku sądownictwa w mediach. "Niekiedy jest to obraz nie do końca prawdziwy, pod konkretną tezę; czasem dochodzi do naruszania dóbr osobistych sędziów" - dodała.

Dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego i międzynarodowego Biura RPO Mirosław Wróblewski powiedział z kolei PAP, że celem spotkania było "omówienie kondycji sądownictwa". "Obraz sądownictwa rysujący się w skargach trafiających do RPO wskazuje na rosnące niezadowolenie i brak zaufania do sądów" - zaznaczył.

"Oczywiście znaczna większość skarg jest kierowana przez osoby niezadowolone z wyroków i jest niezasadna. Jednak skargi zasadne, których jak szacujemy jest około 20 proc., wskazują na bardzo istotne problemy" - powiedział.

Dodał, że RPO postulowała na przykład zacieśnienie współpracy Rady z organizacjami pozarządowymi. Chodzi m.in. o polepszenie edukacji prawnej, czy np. upowszechnienie mediacji, w której - w ocenie rzecznika - jesteśmy "bardzo zapóźnieni". Tymczasem - jak dodał Wróblewski - jej rozpowszechnienie mogłoby być bardzo dobrym sposobem na odciążenie sądownictwa.

Według danych RPO w ubiegłym roku do rzecznika wpłynęło ponad 58 tys. skarg. Jedna trzecia z nich dotyczyła prawa karnego, jedna piąta prawa cywilnego, pozostałe m.in. prawa pracy, administracyjnego lub gospodarczego.

Wróblewski także podkreślił, że spotkania RPO z Radą będą w przyszłości kontynuowane. Wśród tematów, które pozostały do poruszenia są m.in. kwestie wystąpień do Trybunału Konstytucyjnego dotyczących np. zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych i konsultacji społecznych przy wprowadzaniu aktów wykonawczych do tych przepisów. (PAP)

mja/ wkt/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)