Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie na temat propozycji wsparcia dla Szczecina

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź wiceprezydenta Gdyni
#

# dochodzi wypowiedź wiceprezydenta Gdyni #

04.11. Szczecin/Gdynia (PAP) - Prezydent Szczecina Piotr Krzystek przedstawił w środę, podczas spotkania w Warszawie z szefem doradców premiera Michałem Bonim, propozycje programu wsparcia dla Szczecina - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Szczecinie. W spotkaniu uczestniczył również wiceprezydent Gdyni Bogusław Stasiak.

Władze Szczecina zabiegają o utworzenie tam specjalnej strefy ekonomicznej, o pomoc w tworzeniu infrastruktury do rozwoju gospodarczego miasta oraz osłony socjalne dla najbardziej potrzebujących stoczniowców, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia.

W środowej rozmowie uczestniczyli ponadto m.in. wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz, wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz, a także przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych - wynika z przesłanego PAP komunikatu biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie. Kolejne spotkanie ma się odbyć jeszcze w listopadzie.

Jak informują służby prasowe prezydenta Szczecina, podczas rozmów w stolicy Krzystek przedstawił aktualną sytuację gospodarczą miasta i regionu. Stwierdził, że zaprzestanie działalności przez tak duży zakład, jakim jest Stocznia Szczecińska Nowa, wpłynie na marginalizację Szczecina oraz województwa i spowoduje narastanie problemów gospodarczych, przede wszystkim jednak problemów społecznych, z gwałtownym wzrostem bezrobocia.

Według niego, lokalny samorząd potrzebuje wsparcia strony rządowej. Realizacja programu wsparcia - zdaniem Krzystka - wymaga działań zarówno o charakterze krótkoterminowym, jak i długofalowym. Wśród tych pierwszych wymienił powołanie specjalnej strefy ekonomicznej, a jedną z jej lokalizacji mogłyby być tereny postoczniowe. Inne działania to: inwestycje m.in. w infrastrukturę drogową w mieście; zagwarantowanie dla Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka; udzielenie pomocy finansowej (np. w formie dotacji celowej) na działania osłonowe i pomocowe kierowane do byłych pracowników Stoczni Szczecińskiej Nowa, a także członków ich rodzin, które będą realizowane za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Wśród działań o charakterze długoterminowym Krzystek wymienił zintensyfikowanie działań w celu utworzenia Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego oraz wsparcie realizacji takich inwestycji infrastrukturalnych jak budowa tzw. Autostrady Poznańskiej oraz skomunikowanie miasta ze Szczecińsko-Gryfińskim Parkiem Przemysłowym, czy budowę obejścia Zachodniego Szczecina w celu zwiększenia dostępności do terenów poprzemysłowych na północy miasta.

Za bardzo ważne prezydent Szczecina uznał też wsparcie przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki działań na rzecz pozyskiwania inwestorów dla Szczecina oraz ujęcie w nowej Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego Szczecina jako obszaru problemowego wymagającego szczególnego podejścia.

Wiceprezydent Gdyni powiedział PAP, że zadeklarował wszelką możliwą pomoc gdyńskiego samorządu dla potencjalnych inwestorów, którzy będą zainteresowani udziałem w przetargach na majątek Stoczni Gdynia. "Miałem tu na myśli np. przekazanie informacji o realiach społecznych w mieście" - wyjaśnił.

"Jeśli zaś chodzi o włączenie terenów stoczniowych do specjalnej strefy ekonomicznej, co proponują władze Szczecina, to my nie mamy takiego dylematu, ponieważ mamy już Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Jeśli taka forma organizacji pozwoliłaby uratować infrastrukturę stoczniową i miejsca pracy, to nie można tego wykluczyć. Na dziś najważniejsze jest jednak doprowadzenie do skutecznych przetargów" - ocenił Stasiak.

Strona rządowa nie udzieliła PAP informacji nt. środowego spotkania w Warszawie.

Główne części majątku stoczni w Szczecinie, podobnie jak w stoczni w Gdyni, wylicytował w maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji.

Teraz rząd organizuje nowy przetarg - w sprawie głównych aktywów stoczni Gdynia odbędzie się on 26 listopada, a zakładu w Szczecinie - 27 listopada. Majątek stoczni gdyńskiej i szczecińskiej będzie sprzedawany odpowiednio w 11 i siedmiu przetargach. Inwestorzy będą mieli czas do 18 listopada na wpłacenie wadium uprawniającego do udziału w przetargach. (PAP)

epr/ rop/ pad/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)