Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
spotkanie
08.04.2010 19:26

spotkanie Obamy i tuska

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentami i szefami rządów państw Europy Środkowej i Wschodniej, w którym uczestniczy premier Donald Tusk, rozpoczęło się w czwartek wieczorem w Pradze. Głównymi tematami mają być bezpieczeństwo i przyszłość NATO.

Spotkanie w formie obiadu roboczego rozpoczęło się w rezydencji ambasadora USA w Pradze.

Oprócz polskiego premiera zostali na nie zaproszeni także prezydenci Czech, Estonii, Litwy, Łotwy i Rumunii oraz premierzy Bułgarii, Czech, Chorwacji, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Polskie źródła zbliżone do rządu poinformowały PAP w przeddzień spotkania, że Amerykanie zaproponowali jako tematy rozmów: sytuację w Afganistanie i Iranie, sprawy NATO oraz bezpieczeństwo europejskie.

Premier Tusk mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że tematyka spotkania będzie związana z naszym bezpieczeństwem, w tym współpracą w NATO i współpracą w Afganistanie.

Według źródeł czeskiej agencji CTK, celem amerykańskiego prezydenta jest próba uspokojenia nowych członków NATO z Europy Wschodniej i Środkowej, którzy czasami uważają wysiłki USA na rzecz "zresetowania" stosunków z Rosją za zagrożenie.

W czwartek przed południem prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, podpisali w stolicy Czech nowy układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (START). Obama nazwał układ kamieniem milowym, a Miedwiediew mówił o historycznym sukcesie.

Jak twierdzą źródła dyplomatyczne, na które powołuje się CTK, Obama prawdopodobnie zapewni przywódców Europy Wschodniej i Środkowej, że podpisany przez niego i prezydenta Rosji nowy traktat rozbrojeniowy nie zagraża regionowi. Według tych źródeł, Amerykanie chcą oddzielić sprawy rozbrojenia nuklearnego od projektu obrony przeciwrakietowej.(PAP)

cyk/ kar/ jbr/

arch.

Tagi: spotkanie, wiadomości, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz