Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spotkanie premiera z szefami MS i MSW ws. bezpieczeństwa na drogach

0
Podziel się

#
dochodzi informacja o udziele w spotkaniu wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza
#

bEiKiXPF

# dochodzi informacja o udziele w spotkaniu wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza #

02.01. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Markiem Biernackim i Bartłomiejem Sienkiewiczem oraz wiceministrem infrastruktury Zbigniewem Rynasiewiczem. Tematem rozmowy jest bezpieczeństwo na drogach.

Spotkanie zwołano w związku z wypadkiem w Kamieniu Pomorskiego, gdzie w środę pijany kierowca wjechał w grupę ludzi idącą chodnikiem. Zginęło sześć osób: pięcioro dorosłych, w tym spacerujący chodnikiem policjant z żoną, i jedno dziecko. Dwoje rannych dzieci przebywa w szpitalu.

bEiKiXPH

O planowanym spotkaniu poinformował w czwartek rano Sienkiewicz. Do kancelarii premiera zaproszono również ministra sprawiedliwości.

Już w trakcie spotkania - jak poinformowano PAP w KPRM - do premiera przyjechał także Rynasiewicz, który odpowiada m.in. za sprawy dotyczące kodeksu drogowego.

Jak zapowiadano, na spotkaniu ma być omawiana policyjna statystyka wykrywalności nietrzeźwych prowadzących pojazdy oraz śmiertelnych wypadków z ich udziałem. Rozmowa miała też dotyczyć koniecznych zmian w prawie.

W ocenie Sienkiewicza mamy od lat - jako społeczeństwo - problem z kwestią pijanych kierowców. "Istotą problemu pijanych kierowców często jest przyzwolenie społeczne na tego typu zachowanie" - dodał minister. W jego ocenie, choć ujawnianych jest więcej przypadków kierowania pojazdami po alkoholu, to więcej jest też wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. "Przybywa recydywy - nie tylko wśród tych, którzy zostali skazani za jazdę po pijanemu, odbyli karę i znów siadają za kółko, ale też takich przypadków, gdy komuś przepadło prawo jazdy, a mimo to prowadzi" - mówił w czwartek w Tok FM.

bEiKiXPN

Według ministra to nie prawo, ale "norma orzecznictwa w Polsce nie jest właściwa". "Kluczem jest jednak zachowanie ludzi. Prawo nie zbuduje granicy między dobrem a złem. Konieczna jest odpowiedzialność" - mówił.

Na temat sprawy wypowiadała się też Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Jej zdaniem problemem jest społeczne przyzwolenie na prowadzenie pojazdów po pijanemu. "Jeżeli społeczeństwo jest pobłażliwe wobec tych strasznych przestępstw, to tolerancyjny też będzie prokurator, policjant, będzie tolerancyjny sędzia" - oceniła w radiowej "Trójce". Jak mówiła, początek tej zmianie powinni dać funkcjonariusze publiczni.

W ocenie RPO problematyczna jest też rola biegłych w sądowym procesie dotyczącym śmiertelnych wypadków drogowych. Lipowicz postuluje zmiany w prawie, gruntowną reformę systemu powoływania biegłych. "Mamy kompletny chaos systemu i źle wynagradzanych biegłych" - powiedziała. (PAP)

wkt/ ral/ abr/ jbr/

bEiKiXQi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)