Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie z KE i Rosją ws. gazu - w przyszłym tygodniu

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu planujemy spotkanie ze stroną rosyjską z udziałem
Komisji Europejskiej w sprawie umowy gazowej - powiedział w czwartek w Krynicy wicepremier,
minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W przyszłym tygodniu planujemy spotkanie ze stroną rosyjską z udziałem Komisji Europejskiej w sprawie umowy gazowej - powiedział w czwartek w Krynicy wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Na przyszły tydzień planujemy na poziomie eksperckim albo politycznym spotkanie ze stroną rosyjską z udziałem Komisji Europejskiej, żeby nie było żadnych przekłamań w komunikacji co do zapisów porozumienia i interpretacji tych ustaleń" - powiedział Pawlak, pytany przez PAP o datę trójstronnych rozmów w sprawie gazu.

O tym, że trwają przygotowania do takiego spotkania Pawlak informował w środę.

W poniedziałek wicepremier rozmawiał z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem o umowie gazowej między Polską a Rosją. Spotkanie dotyczyło wątpliwości KE m.in. co do ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem, który go transportuje.

"Bardzo nam zależy na tym, żeby KE i komisarz Guenther Oettinger (ds. energii - PAP) bezpośrednio byli zaangażowani i poinformowani co do wszystkich ustaleń" - podkreśli Pawlak w czwartek. Dodał, że dyrekcja ds. energii po zapoznaniu ze szczegółami negocjacji z Rosją, "zrozumiała, że zrobiliśmy duży postęp, jeśli chodzi o wprowadzenie rozwiązań europejskich, przede wszystkim poprzez ustanowienie niezależnego operatora na gazociągu jamalskim".

"Teraz pojawiły się oczekiwania na jeszcze bardziej precyzyjne zapisy. W moim przekonaniu kluczowe elementy biznesowe pozostały bez zmian, natomiast chodzi o zapisy dotyczące bardziej strony formalnej" - poinformował wicepremier.

Pytany o konsekwencje zmian w porozumieniu międzyrządowym dotyczącym dostaw gazu na sfinalizowanie rozmów z Rosjanami, odparł, że jeżeli strona rosyjska potraktuje to jako zmiany redakcyjne, to będzie możliwe szybkie porozumienie. Jeżeli zaś zostanie to potraktowane jako zmiany istotnie zmieniające warunki współpracy, to będzie potrzebne bezpośrednie zaangażowanie Komisji Europejskiej, aby rozwiązać te problemy - dodał Pawlak.

Polska i Rosja negocjują z Rosją aneks do porozumienia międzyrządowego, dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Jego projekt sporządzono po tym, gdy na początku ub.r. surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Podpisanie aneksu zostało wstrzymane na skutek wątpliwości KE co do jego zgodności z prawem UE.(PAP)

jzi/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)