Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprawa korupcji w Arce Gdynia - przemawiają prokuratorzy

0
Podziel się

Przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu toczy się w piątek kolejna rozprawa w
procesie odwoławczym dotyczącym korupcji w Arce Gdynia. Po wystąpieniach końcowych obrońców głos
mają teraz prokuratorzy.

bCZwTLSd

Przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu toczy się w piątek kolejna rozprawa w procesie odwoławczym dotyczącym korupcji w Arce Gdynia. Po wystąpieniach końcowych obrońców głos mają teraz prokuratorzy.

Piątkowe posiedzenie, podobnie jak czwartkowe, odbywa się w gmachu sądu w Gliwicach z uwagi na chorobę jednego z oskarżonych - byłego obserwatora i sędziego piłkarskiego Mariana Duszy. Dusza, który niedawno przeszedł poważną operację, mieszka właśnie w Gliwicach. W piątek oskarżony - obecny na czwartkowym posiedzeniu - nie stawił się w sądzie. Na rozprawę nie przyszedł żaden z 17 podsądnych.

W procesie odpowiadają m.in. były prezes Arki Gdynia Jacek Milewski i działacz piłkarski Ryszard Forbrich, pseudonim Fryzjer. W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd skazał b. prezesa klubu na cztery lata więzienia, a "Fryzjera" - na 3,5 roku. Sąd I instancji orzekł, że działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała mecze z udziałem tego klubu.

bCZwTLSf

Dodatkowo sąd okręgowy nakazał Milewskiemu zapłacenie 35 tys. zł grzywny i zakazał pełnienia funkcji w sportowych spółkach akcyjnych przez 10 lat. Forbrich ma zapłacić 32 tys. zł grzywny. Prokuratura chciała dla Milewskiego siedmiu lat więzienia, zaś dla "Fryzjera" sześciu i pół roku pozbawienia wolności.

Ponadto sąd wydał wyroki od kilku miesięcy w zawieszeniu do dwóch lat więzienia. Wśród skazanych znaleźli się: obserwatorzy Marian Dusza i Jerzy Głomski, b. działaczy Arki - Grzegorz Gąsiorowski i Jakub P., działaczka gdyńskiego klubu Anna Czajkowska oraz sędziowie - Janusz Oparcik, Piotr Aleksandrowicz, Mariusz Rogalski, Marek Ryżek, Robert Werder, Andrzej Kusak, Piotr Siedlecki, Dariusz Gałkowski i Krzysztof Twardowski. Jedyny piłkarz oskarżony w tym procesie, Krzysztof Sobieraj, został skazany na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Sąd na prośbę obrońców wyraził zgodę na ujawnienie danych wszystkich oskarżonych poza Jakubem P. Obrońca tego ostatniego nie wyraził zgody na ujawnienie personaliów.

Wyrok z I instancji zaskarżyła zarówno obrona, jak i prokuratura.

bCZwTLSl

W czwartek przed sądem apelacyjnym przemawiali obrońcy. Przez kilka godzin krytykowali wyrok z I instancji, zarzucając mu mnóstwo błędów i uchybień. Domagali się uniewinnienia swoich klientów lub powtórzenia procesu, ewentualnie - w przypadku uznania winy - wymierzenia łagodniejszych kar.

Po wystąpieniach oskarżycieli sąd ogłosi przerwę. Po powrocie do Wrocławia zostanie ogłoszony wyrok; termin nie jest jeszcze znany.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskim futbolu toczy się od 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty ponad 300 osobom m.in. znanemu polskiemu arbitrowi Grzegorzowi G., byłemu selekcjonerowi drużyny narodowej Januszowi W. oraz byłemu reprezentantowi kraju, a później trenerowi Dariuszowi W., byłemu kapitanowi Lecha Poznań Piotrowi R.

16 września 2009 r. na karę trzech lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i grzywnę w wysokości 100 tys. zł kielecki sąd skazał b. trenera Korony Kielce Dariusza W. Wobec jego asystenta Andrzeja W. sąd orzekł karę dwóch i pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. zł grzywny. Wyrok ten nie jest prawomocny i zapadł bez procesu - obaj oskarżeni podczas śledztwa przyznali się do winy i zgodzili na dobrowolne poddanie się karze. Obaj mają również zakaz zajmowania stanowisk związanych z profesjonalnym sportem - Dariusz W. przez trzy lata, a Andrzej W. przez rok. (PAP)

bCZwTLSm

kon/ umw/ abr/ jra/

bCZwTLSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)