Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawa Lipca i innych: obrona chce zwrotu sprawy prokuraturze

0
Podziel się:

Wniosek o zwrot sprawy prokuraturze złożył w
czwartek Sądowi Okręgowemu w Warszawie obrońca Arkadiusza Ż. -
jednego z trojga podsądnych w procesie Tomasza Lipca, oskarżonego
m.in. o korupcję ministra sportu w rządzie PiS.

Wniosek o zwrot sprawy prokuraturze złożył w czwartek Sądowi Okręgowemu w Warszawie obrońca Arkadiusza Ż. - jednego z trojga podsądnych w procesie Tomasza Lipca, oskarżonego m.in. o korupcję ministra sportu w rządzie PiS.

Zdaniem mec. Grzegorza Fertaka, prokuratura nie dołączyła do akt tego postępowania wielu "istotnych dowodów", które są w aktach innych wątków trwającego nadal szeroko zakrojonego śledztwa ws. korupcji w ośrodkach sportu. Wyjaśnił, że chodzi o protokoły przesłuchań podejrzanych o korupcję b. dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu Krzysztofa S. i jego zastępcy Tadeusza M., którzy w śledztwie obciążyli oskarżonych w tym procesie, często zmieniając wyjaśnienia.

"To uchybienie nieusuwalne przez sąd; naruszono prawo do obrony mojego klienta, który nie mógł się zapoznać ze wszystkimi dowodami" - mówił mec. Fertak. Obrońcy dwojga innych oskarżonych, w tym Lipca, pozostawili ten wniosek do uznania sądu, bo "zależy im na szybkim procesie".

Prok. Radosław Wasilewski wniósł by sąd nie uwzględnił wniosku obrońcy, argumentując, że żądane protokoły można będzie załączać do tej sprawy "na bieżąco". Przyznał, że nadal trwają czynności w śledztwie wobec szefów COS. "Gdyby chcieć z tego powodu odraczać sprawę, to ten proces długo by nie mógł się zacząć" - mówił oskarżyciel, podkreślając, że w całej sprawie jest w sumie "kilkadziesiąt wątków".

Sąd ogłosił przerwę na rozpatrzenie wniosku mec. Fertaka.

Sąd zgodził się na nagrywanie przez media przebiegu procesu tylko do zakończenia odczytywania aktu oskarżenia, a potem - samego wyroku.

W czwartek sąd zebrał się na pierwszej rozprawie w sprawie Lipca i dwojga innych oskarżonych. Były minister jest oskarżony o pięć przestępstw z lat 2004-2007, w tym: uzależnienie wykonania czynności służbowych od otrzymania korzyści majątkowej, przekroczenie uprawnień, podżeganie do poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz oszustwo. Wraz z nim oskarżono jego żonę Marynę (o nakłanianie świadków do fałszywych zeznań) i Arkadiusza Ż. (o przestępstwa korupcyjne i podżeganie do przekroczenia uprawnień). (PAP)

sta/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)