Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przybył
28.06.2012 16:25

Sprawa płk. Przybyła w prokuraturze. Śledztwo znów przedłużone

Śledztwo ma wyjaśnić okoliczności postrzelenia się wojskowego prokuratora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gewitterkind/iStockphoto)

Śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności postrzelenia się wojskowego prokuratora płk. Mikołaja Przybyła, zostało przedłużone o kolejne trzy miesiące, do 9 października - poinformowała Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

_ - Powodem przedłużenia jest oczekiwanie prokuratury na opinię sądowo-medyczną. Była to najistotniejsza przesłanka tego przedłużenia; nie wyklucza to możliwej konieczności wykonania jeszcze innych czynności _ - powiedział wojskowy prokurator okręgowy w Warszawie płk Ireneusz Szeląg. Dodał, że jeśli jednak będą podstawy, to postępowanie może się zakończyć jeszcze przed październikiem.

WPO już wcześniej informowała, że w sprawie otrzymała m.in. zleconą opinię specjalistów z dziedziny balistyki. W lutym w śledztwie przesłuchani zostali także dziennikarze - uczestnicy konferencji prasowej w poznańskiej prokuraturze wojskowej, w przerwie której postrzelił się płk Przybył.

Podczas konferencji 9 stycznia płk Przybył odnosił się do medialnych zarzutów o złamanie prawa w postępowaniu dotyczącym przecieku ze śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Przed konferencją uprzedził dziennikarzy, że między swoim wystąpieniem a pytaniami nastąpi krótka przerwa, bo będzie chciał przewietrzyć salę. Po wyjściu dziennikarzy strzelił do siebie, raniąc się w policzek.

Dzień później prokurator powiedział PAP, że próbował popełnić samobójstwo, bo _ bronił honoru ludzi, których znał i którzy świetnie pracują _. Zaznaczał, że chciał, aby prokuratura wojskowa przetrwała, i to pod dowództwem gen. Krzysztofa Parulskiego - ówczesnego naczelnego prokuratora wojskowego.

Na początku lutego gen. Parulskiego na stanowisku szefa prokuratury wojskowej zastąpił płk. Jerzy Artymiak. Powodem wniosku o odwołanie Parulskiego i powołanie Artymiaka była - jak informowała Prokuratura Generalna - _ publiczna i spektakularna _ krytyka Parulskiego wobec szefa PG Andrzeja Seremeta, co prokurator generalny uznał za sytuację _ nie do zaakceptowania w kontekście zapewnienia sprawnego funkcjonowania hierarchicznej struktury, jaką jest prokuratura _.

W dniu postrzelenia się płk. Przybyła Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Poznaniu wszczęła śledztwo. Dwa dni później zostało ono przekazane do WPO w Warszawie. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest na podstawie artykułu 151. kodeksu karnego, zgodnie z którym _ kto za namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5 _. Artykuł ten stosuje się w sprawach dotyczących samobójstw.

Płk Przybył po postrzeleniu się przebywał w bydgoskiej klinice psychiatrycznej. Po pewnym czasie opuścił ją na własne życzenie. W końcu maja płk Przybył złożył rezygnację z funkcji prezesa Stowarzyszenia Prokuratorów RP.

Z kolei na początku czerwca Krajowa Rada Prokuratury zgodziła się na przeniesienie płk. Przybyła w stan spoczynku. Przybył chcąc przejść w stan spoczynku, powołał się na względy zdrowotne. Po raz pierwszy, 22 marca Rada oceniła wniosek jako _ pozbawiony przesłanek formalnych _, bo nie było do niego dołączonego zaświadczenia od lekarza orzecznika ZUS. Powtórny wniosek prokuratora wojskowego nie miał już takich braków.

Tagi: przybył, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz