Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawa przeciw pracownikom nadzoru finansowego - umorzona w II instancji

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w czwartek w mocy postanowienie sądu I
instancji o umorzeniu postępowania przeciw siedmiu pracownikom b. Komisji Papierów Wartościowych i
Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego). Sprawa ma związek z aferą WGI Dom Maklerski.

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w czwartek w mocy postanowienie sądu I instancji o umorzeniu postępowania przeciw siedmiu pracownikom b. Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego). Sprawa ma związek z aferą WGI Dom Maklerski.

Oskarżeni byli: przewodniczący KPWiG Jarosław K., jego zastępca Witold P., dyr. Departamentu Domów Maklerskich Marek S., jego zastępca Dariusz M., naczelnik Wydziału Finansów i Analiz Krzysztof S., naczelnik Wydziału Postępowań w Departamencie Domów Maklerskich Bartłomiej K. oraz Beata J., będąca dyrektorem Departamentu Nadzoru Rynku.

Gdy prokuratura dwukrotnie odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie, 34 poszkodowanych w aferze Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej wniosło przeciwko pracownikom KPWiG akt oskarżenia. Zarzucali im, że przyznając spółce akcyjnej WGI licencję na prowadzenie działalności maklerskiej, nie dopełnili obowiązków nadzorczych.

We wrześniu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył postępowanie w tej sprawie. Było to na dzień przed tym, jak ruszył proces karny przeciwko trzem członkom zarządu WGI Dom Maklerski, oskarżonym o wyrządzenie szkody na prawie ćwierć miliarda złotych.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył postępowanie przeciwko pracownikom KPWiG ze względu na brak znamion czynu zabronionego.

Z postanowieniem tym nie zgodziły się dwie osoby poszkodowane w aferze WGI. W zażaleniu do Sądu Okręgowego obie zarzuciły pracownikom nadzoru finansowego, że przyznali licencję domu maklerskiego spółce WGI, mimo że ta od wielu lat, jeszcze przed przyznaniem licencji, oszukiwała i okradała swoich klientów.

Zdaniem obu poszkodowanych pracownicy KPWiG powinni ponieść odpowiedzialność, skoro WGI już w momencie przyznawania licencji - co stwierdzili potem biegli w sprawie karnej przeciwko zarządowi WGI DM - powinna była ogłosić upadłość.

"W okresie rozpoczynania działalności maklerskiej w kwietniu 2005 r. spółka WGI SA posiadała ok. trzykrotnie mniej środków klientów, niż wykazywała swoim klientom w comiesięcznych raportach" - napisała w zażaleniu jedna z poszkodowanych.

"Trudno jest przyjąć, aby podwójna księgowość i oszukiwanie klientów firmy i KPWiG na tak gigantyczne kwoty, jak w tym przypadku, nie mogła być podstawą do wydania decyzji odmownej, co do przyznania licencji domu maklerskiego lub natychmiastowego cofnięcia tej decyzji po jej wydaniu" - dodała poszkodowana.

W czwartek mówiła przed sądem, że przyznanie licencji spółce WGI było odbierane przez klientów tej firmy jako potwierdzenie, że firma jest wiarygodna. Przypomniała, że WGI głośno chwaliła się w reklamach faktem otrzymania licencji od KPWiG, co jeszcze bardziej utwierdzało klientów w przekonaniu, że mają do czynienia z uczciwą firmą.

"Nie jestem jednostkowym przypadkiem; jestem przypadkiem masowym" - mówiła poszkodowana, u której stan rachunku wykazywany przez WGI w comiesięcznych raportach nie zgadzał się pięciokrotnie z informacjami, które WGI przekazywało do KPWiG.

Utrzymując w mocy postanowienie sądu I instancji o umorzeniu postępowania przeciw pracownikom nadzoru finansowego Sąd Okręgowy nie podał ustnych motywów swojego postanowienia. Uzasadnienie sporządzi na piśmie 19 grudnia br.

Równolegle ze sprawą przeciwko pracownikom nadzoru finansowego, od trzech miesięcy przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczy się proces karny przeciwko trzem członkom zarządu WGI DM: Łukaszowi K., Andrzejowi Marcinowi S. i Maciejowi Dominikowi S. Wszystkim grozi maksymalnie 10 lat więzienia. Są oskarżeni o wyrządzenie "szkody majątkowej w wielkich rozmiarach" w łącznej wysokości prawie 248 mln zł. Tak wynika z aktu oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Ponad 1200 pokrzywdzonych ocenia swoją szkodę na więcej, bo przeszło 320 mln zł - tyle stanowi suma wierzytelności zgłoszonych do masy upadłościowej WGI DM. Samo postępowanie upadłościowe wobec WGI DM zostało umorzone z powodu braku środków na jego ukończenie.(PAP)

kjed/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)