Notowania

razem
04.11.2008 11:13

Sprawa śląskiej "mafii paliwowej" po raz trzeci spadła z wokandy

(dochodzi inf. o wyznaczeniu nowego terminu rozprawy)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi inf. o wyznaczeniu nowego terminu rozprawy)

4.11.Katowice (PAP) - Po raz trzeci przed katowickim sądem okręgowym nie udało się odczytać aktu oskarżenia w procesie śląskiej "mafii paliwowej". Na wtorkową rozprawę nie przyszli adwokaci jednego z oskarżonych Andrzeja Dolniaka, ten nie zgodził się na rozpoczęcie procesu bez obrońców.

Podczas sprawdzania listy obecności Dolniak oświadczył, że jeden z jego adwokatów ma w tym samym czasie inną rozprawę, a drugi nie został powiadomiony o terminie posiedzenia.

Po przerwie sędzia Gwidon Jaworski powiedział, że w tej sytuacji jest zmuszony wyznaczyć termin rozprawy na 18 listopada. Obrońcy Dolniaka mają na piśmie wyjaśnić okoliczności nieobecności w sądzie.

Sprawa miała się rozpocząć już dwa tygodnie temu. Wtedy nie udało się odczytać aktu oskarżenia, bo nie stawił się jeden z adwokatów. Przed tygodniem Dolniak domagał się wyłączenia z prowadzenia procesu katowickich sędziów. W poniedziałek sąd odrzucił jego wniosek.

To jedna z największych tego rodzaju spraw w kraju. W ciągu sześciu lat oskarżeni mieli oszukać Skarb Państwa na prawie 500 mln zł. Prokuratorskie postępowanie zostało zamknięte w kwietniu ub. roku, oskarżono wówczas 21 osób. Według aktu oskarżenia grupa przestępcza kierowana przez Henryka Musialskiego stworzyła mechanizm nielegalnego obrotu paliwami oraz fikcyjnego obrotu nimi i fałszowania faktur. Jej członkom zarzucono też wyłudzenia podatkowe i pranie brudnych pieniędzy.

Wśród oskarżonych jest m.in. detektyw Krzysztof Rutkowski, który odpowiada za pranie brudnych pieniędzy i powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych. Zdaniem oskarżenia Rutkowski polecił pracownikom swego biura wystawienie faktur na 2,5 mln zł za fikcyjne usługi na rzecz firmy Musialskiego. Grozi mu, podobnie jak wielu innym oskarżonym, 15 lat więzienia. (PAP)

kon/ bno/ gma/

Tagi: razem, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz