Notowania

onz
23.10.2009 08:26

Sprawozdawca ONZ: w Korei Pólnocnej "rozpaczliwy" brak żywności

W Korei Północnej rozpaczliwie brak żywności, a pomoc Światowego Programu Żywnościowego (WFP) dociera zaledwie do jednej trzeciej głodujących - oświadczył w piątek specjalny sprawozdawca ONZ ds. Korei Północnej Vitit Muntarbhorn.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Korei Północnej rozpaczliwie brak żywności, a pomoc Światowego Programu Żywnościowego (WFP) dociera zaledwie do jednej trzeciej głodujących - oświadczył w piątek specjalny sprawozdawca ONZ ds. Korei Północnej Vitit Muntarbhorn.

Muntarbhorn zaapelował też do władz tego kraju o podjęcie natychmiastowych kroków w celu poprawy "fatalnego" stanu przestrzegania praw człowieka m.in. poprzez wstrzymanie publicznych egzekucji i zaprzestanie karania osób, które starały się za granicą o azyl i zostały odesłane do kraju.

Według sprawozdawcy ponad 8 mln osób cierpi w Korei Północnej na brak żywności. Muntarbhorn, który badał sytuację w tym kraju przez blisko 6 lat, ale nigdy nie zezwolono mu na wjazd, przedstawił w czwartek wieczorem na forum ONZ swój doroczny raport.

Sprawozdawca zaapelował do władz Korei Północnej o zagwarantowanie mieszkańcom swobód osobistych poprzez rezygnację z systemu inwigilacji, wprowadzenie niezależnego wymiaru sprawiedliwości i zapobieganie nadużyciom władz.

Zastępca ambasadora Korei Północnej przy ONZ Pak Tok Hun natychmiast odrzucił raport, nazywając go "dokumentem umotywowanym politycznie, pełnym przeinaczeń, kłamstw, nieścisłości i opracowanym przez wrogie siły".

Podkreślając, że "stan przestrzegania praw człowieka w tym kraju pozostaje fatalny", Muntarbhorn zaznaczył, że w KRLD zdarzają się między innymi przypadki oskarżania osób, które czytają książki z Korei Południowej, o szpiegostwo oraz egzekucje osób biorących udział w przemycie ludzi.

"Chociaż wielu przedstawicieli ludności żyje w skrajnym ubóstwie i cierpi ciągłe niedostatki wynikające z braku żywności i innych niezbędnych produktów, kraj jest obdarzony obfitymi złożami kopalin kontrolowanymi przez władze" - podkreślił.

"Jest to tym bardziej paradoksalne, że według doniesień stan gospodarki nieco się poprawił w ciągu ostatniego roku" - oświadczył. Zaznaczył przy tym, że wszelkie dodatkowe pieniądze są przeznaczane na wojsko. (PAP)

mw/ ro/

4991202 int.

Tagi: onz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz