Notowania

wiadomości
07.09.2011 14:31

Sprzątanie Świata - akcja w przyszły weekend

Akcja Sprzątanie Świata w Polsce w przyszły weekend, 16-18 września, odbędzie się już po raz osiemnasty. W tym roku hasło polskiej edycji ogólnoświatowego przedsięwzięcia "Clean Up the World" brzmi "Lasy to życie - chrońmy je".

Podziel się
Dodaj komentarz

Akcja Sprzątanie Świata w Polsce w przyszły weekend, 16-18 września, odbędzie się już po raz osiemnasty. W tym roku hasło polskiej edycji ogólnoświatowego przedsięwzięcia "Clean Up the World" brzmi "Lasy to życie - chrońmy je".

Hasło nawiązuje do trwającego Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ. Jednym z zalecanych przez organizatorów akcji działań są porządki w polskich lasach we współpracy z Lasami Państwowymi.

Celem akcji jest budzenie świadomości ekologicznej Polaków oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą jest praktyczna edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju - tłumaczyła w środę na konferencji prasowej inicjatorka akcji, prezes Fundacji Nasza Ziemia Mira Stanisławska-Meysztowicz.

W ramach akcji w siedmiu miastach w Polsce firma Stena Recykling, która posiada we Wschowie linię do recyklingu elektrośmieci, będzie zbierała niedziałające lub zużyte sprzęty. Część dochodu z recyklingu zebranych podczas akcji elektrośmieci trafi do Fundacji Nasza Ziemia, która za te środki kupi energooszczędne sprzęty AGD dla rodzinnych domów dziecka i potrzeb pogotowia opiekuńczego.

"Przekazaliśmy już pierwszą energooszczędną pralkę, która kosztowała 1,8 tys. zł do rodzinnego domu dziecka w Wołominie. Jest tam dziesięcioro dzieci, pralka pracuje w zasadzie na okrągło. Przez to, że jest oszczędna i zużywa mniej prądu, przez rok wydatki zmniejszą się o jej wartość - 1,8 tys. zł" - tłumaczył Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. "Te środki będzie można przeznaczyć na wyprawkę szkolną dla trójki dzieci, zakup ubrań czy inne potrzeby" - podkreślił.

Elektrośmieci będzie można oddać w Gdyni, Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Swarzędzu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Również przed sklepami Tesco prowadzona będzie zbiórka elektrośmieci - głównie telefonów komórkowych.

Co roku do akcji zgłaszanych jest od 4 do 6 tys. imprez w całym kraju. Potem do Fundacji przesyłane są raporty o tym, jak przebiegały działania, ile osób w nich uczestniczyło, ile śmieci zostało zebranych i posegregowanych. W tym roku przesłane do 30 listopada najlepsze sprawozdania filmowe, fotograficzne i tekstowe zostaną nagrodzone.

Tegoroczne akcje Sprzątania Świata zainauguruje już w czwartek w Koninie koncert Eweliny Flinty, ambasadora Fundacji Nasza Ziemia i Sprzątania Świata. Zakończenie planowane jest 30 września w Opolu, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach.

Jak co roku plakat akcji zaprojektował grafik Andrzej Pągowski. W tym roku widać na zielonym plakacie zarys ludzkiej sylwetki z czerwonym liściem w miejscu serca. Nad postacią grafik umieścił hasło tegorocznej akcji.

Światowa kampania "Clean Up the World", zapoczątkowana w Australii, odbywa się w trzeci weekend września od 1993 roku. Rok później "Sprzątanie Świata" zorganizowała w Polsce Mira Stanisławska-Meysztowicz.

ONZ ogłosiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów.(PAP)

ago/ je/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz