Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzeczne przewidywania ws. stanowiska Rosji wobec Syrii w RB ONZ

0
Podziel się:

Nie jest jasne, jakie stanowisko zajmie Rosja ws. rezolucji
RB ONZ dotyczącej Syrii. W środę szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe uznał, że postawa Moskwy
jest "mniej negatywna" niż dotąd. Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin nie potwierdził tej
oceny.

Nie jest jasne, jakie stanowisko zajmie Rosja ws. rezolucji RB ONZ dotyczącej Syrii. W środę szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe uznał, że postawa Moskwy jest "mniej negatywna" niż dotąd. Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin nie potwierdził tej oceny.

Juppe powiedział, że po wtorkowym spotkaniu w Nowym Jorku, poprzedzającym debatę Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie syryjskiego kryzysu, uważa, że Moskwa zajmuje "znacznie mniej negatywne" stanowisko.

"Po raz pierwszy stanowisko Rosji i BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) było mniej negatywne" - powiedział Juppe francuskim deputowanym, dając do zrozumienia, że istnieje nadzieja na przyjęcie rezolucji wspierającej plan Ligi Arabskiej dotyczący zakończenia kryzysu w Syrii.

Szef francuskiej dyplomacji przypomniał parlamentarzystom, że liczbę ofiar tego konfliktu szacuje się na obecnie na 6 tys.

Jednak ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin powiedział dziennikarzom w Moskwie podczas wideokonferencji zorganizowanej w Nowym Jorku, że Moskwa użyje weta, by zablokować każdą rezolucję dotyczącą Syrii, którą uzna za "niemozliwą do zaakceptowania".

"Jeśli uznamy tekst (rezolucji) za błędny i prowadzący do pogorszenia kryzysu, nie pozwolimy go przegłosować. To jest jednoznaczne" - podkreślił Czurkin.

Wcześniej w środę ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow powiedział, że przygotowana przez państwa zachodnie i arabskie rezolucja ws. Syrii nie zostanie przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, jeśli nie będzie jednoznacznie odrzucała ewentualnej obcej interwencji zbrojnej.

Projekt rezolucji, oparty na planie Ligi Arabskiej, wzywa prezydenta Baszara el-Asada do przekazania władzy wiceprezydentowi i umożliwienia rządowi jedności narodowej przeprowadzenia transformacji.

Ponadto, jeśli Asad w ciągu 15 dni nie zastosuje się do rezolucji, RB ONZ rozważy "dalsze środki", co agencja AP interpretuje jako możliwość wprowadzenia m.in. sankcji gospodarczych.

Dokument został przedstawiony na wtorkowym posiedzeniu RB ONZ.

W projekcie "brakuje najważniejszej rzeczy: jasnej klauzuli, która wykluczałaby możliwość wykorzystania rezolucji w celu usprawiedliwienia zewnętrznej interwencji zbrojnej w sprawy Syrii" - powiedział Czyżow. "Dlatego nie widzę szans na to, by ten projekt został przyjęty" - podkreślił.

Choć Rosja dotychczas skutecznie blokowała rezolucję w sprawie Syrii, we wtorek Czurkin powiedział, że jego kraj akceptuje niektóre elementy projektu rezolucji i że jest szansa na kompromis w tej kwestii. Czurkin podkreślił jednak, że Rosja odrzuca jakiekolwiek sankcje wobec Syrii i jakąkolwiek formę interwencji w tym kraju.

Tymczasem możliwość współpracy z ONZ i społecznością międzynarodową odrzucają władze w Damaszku. "Syria nigdy nie zgodzi się na naruszenie jej suwerenności. Syryjczycy są w stanie sami rozwiązać własne problemy" - oświadczył we wtorek ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżaafari. Oskarżył on także "zagraniczne siły" o destabilizację sytuacji w Syrii. (PAP)

fit/ kar/

10702177 10702222 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)