Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sri Lanka: Zamach w obozie uchodźców tamilskich

0
Podziel się

(nowa liczba ofiar)

bDeCbhKJ

(nowa liczba ofiar)

9.2.Kolombo (PAP/AFP,AP,Reuters) - W zamachu samobójczym w obozie uchodźców tamilskich na północy Sri Lanki zginęło co najmniej 28 osób, a co najmniej 90 zostało rannych - podały wojskowe źródła w stolicy kraju Kolombo. Wiele spośród ofiar to żołnierze.

Zamachowczynią była kobieta, która wmieszała się w tłum uchodźców, uciekających ze strefy walk armii z separatystami tamilskimi. Terrorystka zdetonowała ukryty pod ubraniem ładunek w momencie, gdy grupa znalazła się na posterunku armii, gdzie przeprowadzano kontrolę uchodźców.

Do wydarzenia doszło w miejscowości Wiszwamadu (ang. Vishvamadu), niedawno zdobytej przez armię.

bDeCbhKL

"Zginęło dwóch oficerów i 18 innych wojskowych. Rannych jest też dwóch oficerów i 48 żołnierzy. Wśród ludności cywilnej zginęło osiem osób, a 40 zostało rannych. Wiele spośród nich to kobiety i dzieci" - powiedział rzecznik armii generał Udaya Nanayakkara.

Z rejonu walk w ciągu ostatnich trzech dni uciekło ponad 15 tysięcy cywilów. Według ONZ-owskich organizacji pomocowych, w bezpośrednim zagrożeniu w strefie walk nadal pozostaje około 250 tysięcy cywilów.

Wojna toczy się obecnie na obszarze około dwustu kilometrów kwadratowych w rejonie Wanni. W czasie weekendu na północy Sri Lanki, pod miastem Puthukkudiyiruppu, gdzie dochodzi do najcięższych walk, oddziały Tamilskich Tygrysów podjęły kontrofensywę, usiłując przełamać linie obrony sił rządowych. Próba nie powiodła się.

Wojna w Sri Lance kosztowała życie ponad 70 tysięcy osób. Tamilowie, stanowiący większość na północy i wschodzie wyspy, walczą o oderwanie tych terenów od reszty kraju, zamieszkanego głównie przez Syngalezów. (PAP)

bDeCbhKR

keb/ hb/ ro/

1331 1007 0919 0195 1102 1078

bDeCbhLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)