Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sri Lanka: Zamach w obozie uchodźców tamilskich

0
Podziel się

(nowa liczba ofiar)

bEhKQNAl

(nowa liczba ofiar)

9.2.Kolombo (PAP/AFP,AP,Reuters) - W zamachu samobójczym w obozie uchodźców tamilskich na północy Sri Lanki zginęło co najmniej 28 osób, a co najmniej 90 zostało rannych - podały wojskowe źródła w stolicy kraju Kolombo. Wiele spośród ofiar to żołnierze.

Zamachowczynią była kobieta, która wmieszała się w tłum uchodźców, uciekających ze strefy walk armii z separatystami tamilskimi. Terrorystka zdetonowała ukryty pod ubraniem ładunek w momencie, gdy grupa znalazła się na posterunku armii, gdzie przeprowadzano kontrolę uchodźców.

bEhKQNAn

Do wydarzenia doszło w miejscowości Wiszwamadu (ang. Vishvamadu), niedawno zdobytej przez armię.

"Zginęło dwóch oficerów i 18 innych wojskowych. Rannych jest też dwóch oficerów i 48 żołnierzy. Wśród ludności cywilnej zginęło osiem osób, a 40 zostało rannych. Wiele spośród nich to kobiety i dzieci" - powiedział rzecznik armii generał Udaya Nanayakkara.

Z rejonu walk w ciągu ostatnich trzech dni uciekło ponad 15 tysięcy cywilów. Według ONZ-owskich organizacji pomocowych, w bezpośrednim zagrożeniu w strefie walk nadal pozostaje około 250 tysięcy cywilów.

Wojna toczy się obecnie na obszarze około dwustu kilometrów kwadratowych w rejonie Wanni. W czasie weekendu na północy Sri Lanki, pod miastem Puthukkudiyiruppu, gdzie dochodzi do najcięższych walk, oddziały Tamilskich Tygrysów podjęły kontrofensywę, usiłując przełamać linie obrony sił rządowych. Próba nie powiodła się.

bEhKQNAt

Wojna w Sri Lance kosztowała życie ponad 70 tysięcy osób. Tamilowie, stanowiący większość na północy i wschodzie wyspy, walczą o oderwanie tych terenów od reszty kraju, zamieszkanego głównie przez Syngalezów. (PAP)

keb/ hb/ ro/

1331 1007 0919 0195 1102 1078

bEhKQNAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)