Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Środa i Bochniarz zapraszają na III Europejski Kongres Kobiet

0
Podziel się:

Nie unikniemy polityki na Kongresie Kobiet, ale wcale od niej nie uciekamy;
zbliżają się wybory, a nam zależy, żeby jak najwięcej kobiet znalazło się w parlamencie -
zapowiadają organizatorki III Europejskiego Kongresu Kobiet Magdalena Środa i Henryka Bochniarz.

Nie unikniemy polityki na Kongresie Kobiet, ale wcale od niej nie uciekamy; zbliżają się wybory, a nam zależy, żeby jak najwięcej kobiet znalazło się w parlamencie - zapowiadają organizatorki III Europejskiego Kongresu Kobiet Magdalena Środa i Henryka Bochniarz.

Podczas Kongresu odbędą się m.in. prawybory, a także debaty polityczne: w pierwszym dniu dyskusja z udziałem kandydatek do Sejmu i Senatu, w drugim - spotkanie przedwyborcze liderek najważniejszych partii.

"Nie unikniemy politycznej atmosfery, ale też nie o to nam chodzi. Wspieramy kandydatki do parlamentu z różnych partii, będziemy je promować na Kongresie i zachęcać, by głosować na kobiety" - zapowiedziała we wtorek na konferencji prasowej prof. Magdalena Środa z Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet.

Kongres otworzy panel "Wyzwania dla współczesnej Europejki", który poprowadzi prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. W dyskusji wezmą udział m.in. Teresa Kamińska i Lena Kolarska-Bobińska.

"Będziemy mówić o tym, jak się zmienił układ sił na świecie, co się dzieje w gospodarce, co dalej z kryzysem i jaki ma on wpływ na demografię czy innowacje. O wszystkim, co nas na świecie, w Europie i w Polsce dotyczy. Będzie z tego wynikało, że zmienia się również rola kobiet, staje się coraz ważniejsza" - mówiła Bochniarz.

Środa poprowadzi panel pt. "Potencjał, prawa, solidarność kobiet w Europie" z udziałem m.in. Danuty Huebner, Agnieszki Graff i Wandy Nowickiej.

W drugim dniu Kongresu Środa organizuje debatę poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie, w której uczestniczyć będą m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, Krystyna Janda i Marta Meszaros. Zostanie wręczona - po raz pierwszy - nagroda im. M. Skłodowskiej-Curie. "Będzie to nagroda finansowa, otrzyma ja doktorantka, kontynuatorka dzieła polskiej noblistki" - poinformowała Środa.

Po raz trzeci zostanie wręczona Nagroda Kongresu Kobiet. W ubiegłych latach otrzymały ją Henryka Krzywonos-Strycharska i prof. Maria Janion. Tegoroczną laureatkę poznamy w sobotę.

Jak poinformowała rzeczniczka Kongresu Dorota Warakomska, tegoroczna impreza będzie wyjątkowa i rekordowa pod wieloma względami. Przypomniała, że Kongres będzie jednym z oficjalnych wydarzeń polskiej prezydencji, weźmie w nim udział m.in. wiceszefowa KE Viviane Reding. W drugim dniu odbędzie się okrągły stół ministrów pracy z udziałem przedstawicieli wszystkich państw UE.

"Mamy 30 paneli dotyczących najważniejszych problemów kobiet, pomaga nam 300 wolontariuszy, cały Kongres tłumaczony będzie na język migowy, zorganizowany zostanie klubik dla dzieci" - mówiła.

Podkreśliła, że 10 dni przed rozpoczęciem Kongresu, na liczbie 6,8 tys. uczestników, trzeba było zamknąć rejestrację ze względu na ograniczenia techniczne Sali Kongresowej. "Chcielibyśmy przyjąć wszystkich chętnych, ale to niemożliwe. Wszystkich, którzy nie zdążyli się zarejestrować, przepraszamy i zapraszamy do śledzenia relacji z Kongresu, które będziemy podawać na bieżąco" - powiedziała.

Zaapelowała, by przyjść jak najwcześniej, żeby uniknąć tłoku. Wejścia A, B, C będą otwarte już od 7.30 (Kongres rozpocznie się o 9.30). Poinformowała, że ze względów bezpieczeństwa osoby bez identyfikatorów nie będą wpuszczane do Sali Kongresowej, poprosiła więc o noszenie ich w widocznym miejscu.

Kongres Kobiet rozpocznie się 17 września w Sali Kongresowej. W pierwszym dniu zaplanowano m.in. panel o prawach społecznych kobiet, biedzie, bezrobociu i przedsiębiorczości, który poprowadzi minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Przewidziano też dyskusję pod hasłem "Dlaczego warto głosować na kobiety".

W drugim dniu - w Sali Kongresowej oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych - odbywać się będą m.in. dyskusje poświęcone m.in. edukacji, kulturze, przemocy domowej, żłobkom, kobietom w wojsku, w zarządach firm. Debatom towarzyszyć będą wystawy, koncerty i konkursy. Kongres zakończy się 18 września.

Kongres Kobiet to społeczna inicjatywa zrzeszająca osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców. Pierwszy Kongres zorganizowano w czerwcu 2009 r. Drugi odbył się w czerwcu zeszłego roku. (PAP)

akw/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)