Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stabilizuje się sytuacja powodziowa; stany alarmowe na Warcie

0
Podziel się:

Stabilizuje się sytuacja powodziowa w Łódzkiem, a woda w rzekach wyraźnie
opada. Stany alarmowe przekroczone są jednak wciąż w zlewni Warty. W dorzeczu Bzury poziom wody
obniżył się do strefy wody wysokiej, a w zlewni Pilicy do stanów ostrzegawczych.

bEJsNlnp

Stabilizuje się sytuacja powodziowa w Łódzkiem, a woda w rzekach wyraźnie opada. Stany alarmowe przekroczone są jednak wciąż w zlewni Warty. W dorzeczu Bzury poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, a w zlewni Pilicy do stanów ostrzegawczych.

Kulminacyjne fale powodziowe przemieszczające się na rzekach Pilica i Warta opuściły teren województwa łódzkiego. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje obecnie na terenie 17 gmin, w 5 - pogotowie przeciwpowodziowe - poinformował w sobotę PAP dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński.

Poziom wód w rzekach wykazuje wyraźną tendencję spadkową. Na 11 posterunkach wodowskazowych przekroczone są jeszcze stany alarmowe, na trzech stany ostrzegawcze, zaś na dziewięciu kolejnych osiągnięto stan wody poniżej ostrzegawczego.

bEJsNlnr

Zmniejszono zrzut wody ze zbiornika retencyjnego Jeziorsko na Warcie z 330 do 300 metrów sześć. na sekundę (przy dopływie 263 metrów sześć. na sekundę) a odtwarzana rezerwa powodziowa na zbiorniku wynosi aktualnie 12,6 proc.

Dzięki zmniejszonemu zrzutowi poziom wody w Uniejowie w ciągu ostatnich kilkunastu godzin obniżył się o 27 cm i obecnie przekracza stan alarmowy o 87 cm, czyli 1 cm więcej niż podczas powodzi w 1997 roku (w kulminacyjnym momencie poziom ten był wyższy o 35 cm). Zrzut wody ze zbiornika Sulejów na Pilicy zmniejszono do poziomu 105,00 metrów sześć. na sekundę. Rezerwa powodziowa zbiornika wzrosła do 11,1 proc.

Z powodu podtopienia lub zalania wyłączono z eksploatacji publiczny wodociąg w Grabostowie (powiat bełchatowski), lokalne wodociągi: nadleśnictwa Bełchatów, ogródków działkowych "Poziomka" w Bełchatowie i OSiR Sieradz oraz zakładowy wodociąg "Polgrunt" w powiecie bełchatowskim. Ze względu na możliwość zalania wodami opadowymi wyłączono również z eksploatacji jedną studnię ujęcia wody wodociągu Zelów.

Straty w wyniku powodzi - według służb wojewody - szacuje się obecnie na 129 mln zł. Z danych nadesłanych z gmin wynika, że w różnym stopniu powódź dotknęła 40 tys. osób, a podtopieniu uległo 1885 budynków mieszkalnych i wiele obiektów użyteczności publicznej.

bEJsNlnx

Według Raczyńskiego, nadal zbierane są wnioski z gminnych ośrodków pomocy społecznej dotyczących przyznawania specjalnych zasiłków celowych w wysokości do 6 tys. zł dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi. Dotąd przekazano na ich wypłatę 1,5 mln zł dla 514 poszkodowanych rodzin.

Przygotowywane są też wnioski o pomoc finansową (po 1 tys. zł) dla dzieci w wieku szkolnym. Zbierane są także informacje dotyczące potrzeb poszkodowanych osób w zakresie odbudowy budynków mieszkalnych, do wysokości 20 tys. zł na podstawie oświadczenia właściciela lokalu lub do wysokości 100 tys. zł po wykonaniu oceny przez rzeczoznawcę majątkowego - oraz wyjazdu dzieci na bezpłatne kolonie letnie.

Łódzka Caritas i harcerze prowadzą zbiórki darów dla powodzian z okolic Sandomierza. W Manufakturze stanęło sześć specjalnych koszy, do których można przynosić najpotrzebniejsze rzeczy. Zbierane są: woda butelkowana, konserwy, środki czystości i higieny osobistej, środki do dezynfekcji wody i pomieszczeń, koce, ręczniki, ścierki, rękawice i buty gumowe. Zbiórka potrwa co najmniej do niedzieli. (PAP)

szu/ abe/

bEJsNlnS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)