Notowania

stadion narodowy
28.06.2012 15:42

Stadion Narodowy będzie nosił imię Kazimierza Górskiego

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę, w której wnioskuje, by Stadion Narodowy w Warszawie nosił imię legendarnego trenera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Przemysław Jahr/public domain/Wikipedia)

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę, w której wnioskuje, by Stadion Narodowy w Warszawie nosił imię legendarnego trenera polskiej reprezentacji piłki nożnej Kazimierza Górskiego. Uchwałę zaproponowała sejmowa komisja kultury fizycznej i sportu.

_ - Sejm, wyrażając wdzięczność i szacunek Kazimierzowi Górskiemu, najwybitniejszemu trenerowi w historii polskiej piłki nożnej, wnioskuje o nazwanie jego imieniem Stadionu Narodowego w Warszawie _ - głosi uchwała.

_ - Kiedy w Warszawie rozgrywany jest ostatni mecz Euro 2012, to dobry czas by uhonorować najwybitniejszego polskiego trenera w historii _- mówił szef komisji sportu Ireneusz Raś (PO), prezentując uchwałę. W czwartek wieczorem w stolicy odbędzie się półfinałowy mecz ME2012 Niemcy-Włochy. Finał odbędzie się w Kijowie.

Gdy posłowie podejmowali uchwałę, na sejmowej galerii byli m.in. piłkarze z drużyny Górskiego Henryk Kasperczak i Lesław Ćmikiewicz oraz syn Górskiego, Dariusz.

Później tego dnia podczas konferencji prasowej w Sejmie politycy klubu Solidarnej Polski zaapelowali do rządu, aby na Stadionie Narodowym powstał Centralny Ośrodek Mistrzostwa Sportowego, który szkoliłby najzdolniejszą młodzież. Powinien on - według posłów SP - również nosić imię Kazimierza Górskiego.

Stadion Narodowy powstał w niecce Stadionu Dziesięciolecia zbudowanego na warszawski Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 roku. Pierwsze prace budowlane zaczęły się we wrześniu 2008 roku, a zakończyły się 30 listopada 2011. Koszt inwestycji to blisko 2 mld zł. 16 grudnia stadion otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Warszawski obiekt może pomieścić 58 tys. widzów i stanowi największą arenę budowaną w Polsce na Euro 2012. Na Stadionie Narodowym rozegrane zostaną trzy spotkania fazy grupowej (w tym mecz otwarcia), ćwierćfinał oraz półfinał turnieju.

Kazimierz Górski (1921-2006) był w latach 1970-1976 selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski, z którą zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 r. jego podopieczni zajęli trzecie miejsce. Po zakończeniu pracy z drużyną narodową był trenerem kilku klubów greckich, m.in. Panathinaikosu Ateny. W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. W plebiscycie _ Piłki Nożnej _ uznany został za najlepszego polskiego trenera w XX wieku.

Ze względu na wysokie koszty utrzymania Stadionu Narodowego jego operator - Narodowe Centrum Sportu - szuka sponsora, który za umieszczenie nazwy pokrywałby część wydatków.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stadion narodowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz