Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stalowa Wola: Szkolenie nt. obsługi w muzeum gości niepełnosprawnych

0
Podziel się:

Szkolenie poświęcone problematyce obsługi w muzeum gości niepełnosprawnych
intelektualnie rozpoczęło się w środę w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Zajęcia
przeznaczone są dla edukatorów muzealnych.

Szkolenie poświęcone problematyce obsługi w muzeum gości niepełnosprawnych intelektualnie rozpoczęło się w środę w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Zajęcia przeznaczone są dla edukatorów muzealnych.

"Celem szkolenia jest wykształcenie umiejętności wykorzystania form teatralnych, plastycznych i muzycznych do wszechstronnego rozwoju osobowości osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich integracji społecznej" - powiedziała PAP dyrektorka muzeum w Stalowej Woli Lucyna Mizera.

Głównym elementem szkolenia są warsztaty z zajęć plastycznych, muzycznych i teatralnych. Biorą w nich udział osoby niepełnosprawne intelektualnie, a prowadzą je specjaliści w tej dziedzinie z Polski i Szkocji: prof. etyki i pedagogiki na uniwersytecie w Leeds Gavin J. Fairbairn, zajmujący się prowadzeniem warsztatów z˙osobami niepełnosprawnymi dla muzealników, instruktorów terapii zajęciowej, studentów; Janusz Padziński, malarz, pedagog-plastyk, zajmujący się twórczością osób niepełnosprawnych i Denis Rowley dyrektor organizacji charytatywnej Equal Futures w Edynburgu, która ma na celu zapewnienie lepszego życia osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz wyrównywaniu szans i wspieraniu ich rodzin.

W dwudniowym szkoleniu uczestniczy 15 edukatorów muzealnych z całej Polski (m.in. Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska). Uczestnicy szkolenia najpierw przyglądają się zajęciom prowadzonym przez ekspertów, a później sami będą je prowadzić.

"Chodzi o to, żeby każdy uczestnik szkolenia wyjechał od nas z umiejętnościami prowadzenia takich zajęć. Edukator muzealny to ktoś, kto prowadzi lekcje, warsztaty, sam opracowuje ich scenariusz, promuje, więc na tym szkoleniu powinien zdobyć jak najwięcej umiejętności w tej dziedzinie" - zaznaczyła Mizera.

Uzupełnieniem warsztatów praktycznych są wykłady wprowadzające w temat oraz dyskusje.

Projekt realizowany przez stalowowolskie muzeum obejmuje organizację cyklu ogólnopolskich szkoleń z zakresu obsługi gości niepełnosprawnych oraz wdrażanie nowoczesnych programów edukacyjnych, skierowanych do osób z dysfunkcją wzroku, słuchu, ruchu i niepełnosprawnością intelektualną.

W ubiegłym roku w muzeum stalowowolskim odbyło się podobne szkolenie, ale dotyczące obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo. Dyrektorka podkreśliła, że każdego roku szkolenia poświęcone będą jednej dysfunkcji.

"Nie można wszystkich dysfunkcji poznać w ciągu dwóch dni. Dlatego cyklicznie, każdego roku będziemy zajmować się jedną z nich, aby móc temat lepiej zgłębić" - zauważyła Mizera.

Dodała, że każda niepełnosprawność jest odmienna i wymaga innych rozwiązań, że każdy ze zwiedzających placówki muzealne ma inne potrzeby, zainteresowania, zdolności i ograniczenia. Wyraziła także nadzieję, że muzeum przyjazne i dostępne przestanie być czymś wyjątkowym.

Stalowowolskie muzeum od 2007 roku realizuje pierwszy w Polsce nowatorski program edukacyjny "Dostępne Muzeum". W jego ramach działa także od 2007 roku "Galeria przez Dotyk", skierowana głównie do osób niewidzących i niedowidzących, której zwiedzanie polega na dotykaniu eksponatów. Opisy do nich są w formie dźwiękowej oraz napisane pismem Braille'a. Dla tych zwiedzających stworzono też kompleksowy system informacji wykonany wielkim drukiem lub w brajlu.

Osoby niesłyszące i niedosłyszące mają w muzeum zapewnioną obsługę w języku migowym. Na stronie internetowej zamieszczono filmy z ekspozycji stałych, przetłumaczone na język migowy.

Dla gości muzeum niepełnosprawnych intelektualnie prowadzone są zajęcia zespołowe, lekcje muzealne i warsztaty artystyczne.

Ponadto w placówce zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne, zainstalowano platformę samobieżną, w salach ekspozycyjnych i edukacyjnych zlikwidowano progi. (PAP)

api/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)