Notowania

wiadomości
07.09.2012 14:02

Stalowa Wola: Wystawa fotografii "Potrzeba wody w Sudanie"

Czarno-biały fotoreportaż Wojciecha Grzędzińskiego, ukazujący codzienne życie w Sudanie, zwłaszcza problem mieszkańców z dostępem do wody pitnej, można od piątku oglądać na wystawie plenerowej przy Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Czarno-biały fotoreportaż Wojciecha Grzędzińskiego, ukazujący codzienne życie w Sudanie, zwłaszcza problem mieszkańców z dostępem do wody pitnej, można od piątku oglądać na wystawie plenerowej przy Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). *

Organizatorami ekspozycji "Potrzeba wody w Sudanie" jest Polska Akcja Humanitarna i stalowowolskie muzeum.

Prezentowane zdjęcia powstały w marcu 2010 r. podczas wyjazdu fotografa i pracowników Polskiej Akcji Humanitarnej do Sudanu Południowego.

Jak poinformowała koordynatorka wystawy z ramienia muzeum Elżbieta Skromak, na 16 wielkoformatowych czarno-białych zdjęciach autor pokazał codzienne życie jednego z najbiedniejszych rejonów świata, zachowując przy tym obiektywizm, ale skłaniając jednocześnie oglądających do refleksji i podjęcia działań pomocowych.

"Są na świecie miejsca, gdzie życie ludzi podporządkowane jest konieczności zdobycia wody. Gdzie dzieci, zamiast w szkołach czy na zabawie, spędzają czas na wędrówce do studni. Gdzie każdego dnia kilkanaścioro z nich umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem czystej wody. Takim krajem jest Sudan Południowy" - zauważył Tomasz Wosk, który w imieniu Polskiej Akcji Humanitarnej współorganizuje wystawę w muzeum w Stalowej Woli.

Wyjaśnił, że w Sudanie Południowym jedna studnia przypada na około 1,7 tys. osób. Brak wody to także brak higieny, która powoduje dużą podatność na różne infekcje i wysoką śmiertelność dzieci i dorosłych.

Polska Akcja Humanitarna od 2006 roku prowadzi stałą misję w Sudanie Południowym. Jednym z głównych obszarów działań pomocowych jest umożliwianie dostępu do bezpiecznej wody pitnej: współpraca z lokalną ludnością przy budowie i naprawie studni, finansowanie szkoleń z zakresu naprawiania pomp oraz promocji higieny.

Na ekspozycji, która potrwa do 7 października umieszczono także informacje, jak można włączyć się w działania PAH oraz krótkie prezentacje, pokazujące ile wody zużywa przeciętny Polak, a ile przypada jej na Sudańczyka.

Wystawa prezentowana była już m.in. w Krakowie, Warszawie, Ełku, Toruniu i˙Warszawie.

Wojciech Grzędziński urodził się w 1980 roku w˙Warszawie. Studiował Stosowane Nauki Społeczne, Antropologię i Pedagogikę Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako fotoreporter m.in. dla "Życia", "Super Ekspressu", "Rzeczpospolitej" i "Dziennika". Wielokrotny laureat konkursów fotografii prasowej m.in. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo oraz World Press Photo. Jest współzałożycielem agencji Napo Images. (PAP)

api/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz