Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stalowa Wola: Wystawa Woynarowskiego z okazji 75-lecia COP

0
Podziel się:

Wystawa prac Jakuba Woynarowskiego "W powietrzu, na lądzie i morzu" zostanie
otwarta w sobotę w Stalowej Woli (Podkarpackie) z okazji 75-lecia powstania Centralnego Okręgu
Przemysłowego. Znajdzie się na niej ponad 40 prac artysty.

Wystawa prac Jakuba Woynarowskiego "W powietrzu, na lądzie i morzu" zostanie otwarta w sobotę w Stalowej Woli (Podkarpackie) z okazji 75-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Znajdzie się na niej ponad 40 prac artysty.

Ekspozycja będzie jednym z elementów projektu "Spotkanie z historią i sztuką" organizowanego z okazji jubileuszu COP, na terenie stałej multimedialnej ekspozycji "COP dla przyszłości. Ludzie-przemysł-architektura" w Stalowej Woli.

Jak poinformowała PAP koordynatorka wystawy grafiki Joanna Wójcik na ekspozycji znajdą się prace Woynarowskiego inspirowane historią Stalowej Woli, czyli jego miasta rodzinnego, oraz COP-u, największego przedsięwzięcia gospodarczego II Rzeczypospolitej. Uzupełnieniem wystawy będą instalacje przestrzenne, także zaprojektowane przez Woynarowskiego.

W ramach "Spotkania z historią i sztuką" zostanie otwarta także plenerowa wystawa fotograficzna dotycząca historii powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Znajdą się na niej niepublikowane dotąd fotografie z lat 30. XX wieku, na których pokazano niektóre zakłady przemysłowe, ich kierowników, a także osoby związane z tymi inwestycjami. Znaczna część ekspozycji poświęcona zostanie Stalowej Woli, która wtedy właśnie pojawiła się na mapie Polski.

Ponadto w programie znajdzie się wykład "COP wczoraj, dziś, jutro" profesora Mariana Drozdowskiego z Instytutu Historii PAN, znawcy historii gospodarczej Polski przedwojennej, a także promocja książek dotyczących historii i powstania COP oraz koncert Marcina Wyrostka z zespołem Coloriage, na którym zabrzmią m.in. utwory z czasów 20-lecia międzywojennego.

Utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego było jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczpospolitej. COP obejmował swoim zasięgiem obszary obecnego województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego oraz częściowo mazowieckiego (Radom). Plany jego budowy zakładały budowę nowych bądź modernizację już istniejących zakładów przemysłu zbrojeniowego. Inwestycjom COP towarzyszyła rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej.

W ramach inwestycji w COP-ie w latach 1937-39 powstały m.in. Huta Południowa w Stalowej Woli, Wytwórnia Silników Nr 2 w Rzeszowie, Fabryka Opon "Stomil" w Dębicy, fabryki broni w Sanoku, Radomiu i Starachowicach, wytwórnie amunicji w Kraśniku, Jawidzu pod Lubartowem, Dębi w Tarnobrzeskiem, Państwowe Zakłady Lotnicze w Mielcu. Rozpoczęto także budowę wielu elektrowni m.in. w Czorsztynie i Rożnowie na Dunajcu, w Porąbce na Sole, w Solinie, Myczkowcach i Łukawcu na Sanie.

Stalowa Wola to miasto zaprojektowane i zbudowane od podstaw latach 1937-1939 jako sztandarowa inwestycja COP-u, stanowiąca doskonały przykład awangardowego wówczas modernizmu w architekturze i najnowocześniejszych technologii w przemyśle.

Jakub Woynarowski to znany twórca eksperymentalnych komiksów, grafiki, filmów animowanych oraz instalacji. Urodził się w 1982 roku w Stalowej Woli, mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwent krakowskiej Akademii Filmowej, Wydziału Grafiki oraz Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie. Obecnie jest asystentem w Pracowni Obrazowania Cyfrowego. Współzałożyciel wraz z Kubą Skoczkiem interdyscyplinarnej grupy artystycznej "ersatz" założonej w 1998 roku. (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)