Notowania

legia honorowa
18.06.2013 21:06

Stanisław Koziej został Komandorem Legii Honorowej

- Jest pan znakomitym znawcą naszego kraju i jego historii wojskowej - zwrócił się ambasador do Stanisława Kozieja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

Ambasador Francji Pierre Buhler wręczył to odznaczenie szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministrowi Stanisławowi Koziejowi. Płk Waldemar Kozicki z departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi BBN został Oficerem Narodowego Orderu Zasługi.

- _ Pełniąc swoje funkcje dążył pan do wzmocnienia więzi łączących Francję i Polskę oraz do zbliżenia francuskiej i polskiej wizji strategicznej. Jest pan znakomitym znawcą naszego kraju i jego historii wojskowej _ - zwrócił się ambasador do Kozieja.

Buhler przypomniał wojskową, akademicką i polityczną działalność emerytowanego generała, stratega, autora polskiej doktryny obronnej z lat 90., byłego wiceministra obrony.

- _ To dla nas honor i zobowiązanie do kontynuowania tradycji współpracy polsko-francuskiej _ - powiedział szef BBN. Przypomniał o polskich legionach uczestniczących w wojnach napoleońskich, uchodźstwie powstańców listopadowych do Francji, wsparciu Francji dla odbudowy polskiej niepodległości i wspólną walkę w II wojnie światowej oraz obecne współdziałanie w NATO i UE.

Koziej, który w środę udaje się z wizytą do Francji, powiedział, że ważnym tematem zbliżającego się szczytu UE będzie wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony. _ Będziemy starali się razem z kolegami francuskimi wypracować wspólny pogląd na to, aby na tym szczycie problemy bezpieczeństwa europejskiego znalazły się nie tylko w wymiarze bardzo konkretnym, jak przemysł obronny czy grupy bojowe Unii Europejskiej, ale i jako dużo głębsza refleksja o strategicznych fundamentach bezpieczeństwa europejskiego _ - powiedział.

Ambasador Buhler podkreślił zasługi płk. Waldemara Kozickiego, który przez cztery lata był attache obrony we Francji, dla wzmocnienia polsko-francuskiej współpracy wojskowej.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w 73. rocznicę apelu wystosowanego przez generała Charlesa de Gaulle'a na falach BBC, w którym po kapitulacji wzywał naród francuski do dalszej walki. Rocznicę uczczono wcześniej apelem pod pomnikiem de Gaulle'a w centrum Warszawy.

Legia Honorowa, najwyższe francuskie odznaczenie, została ustanowiona w 1802 r. przez Napoleona. Narodowy Order Zasługi, ustanowiony przez de Gaulle'a w 1963 r., jest nadawany obywatelom Francji, jak i innych państw, za zasługi cywilne i wojskowe.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: legia honorowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz