Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Staniszkis, Buzek i Stuhr otrzymali tytuł "Europejczyka Roku 2008"

0
Podziel się

Socjolog, politolog Jadwiga Staniszkis, były
premier, eurodeputowany Jerzy Buzek oraz aktor i reżyser Jerzy
Stuhr są wśród laureatów, którzy w poniedziałek otrzymali tytuł
"Europejczyka Roku 2008", przyznawany przez miesięcznik "Monitor
Unii Europejskiej" i Fundację Prawo Europejskie.

bEhKobLp

Socjolog, politolog Jadwiga Staniszkis, były premier, eurodeputowany Jerzy Buzek oraz aktor i reżyser Jerzy Stuhr są wśród laureatów, którzy w poniedziałek otrzymali tytuł "Europejczyka Roku 2008", przyznawany przez miesięcznik "Monitor Unii Europejskiej" i Fundację Prawo Europejskie.

Tytułem "Europejczyk Roku 2008" uhonorowano także: prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, aktorkę, twórczynię Fundacji "A kogo" Ewę Błaszczyk, przedsiębiorcę Jędrzeja Wittchena oraz publicystę Jacka Żakowskiego.

W kategorii "gospodarz gminy, miasta, regionu" pierwsze miejsce zajął wójt gminy Stare Miasto w woj. wielkopolskim Ryszard Nawrocki, drugie - burmistrz miasta i gminy Bychawa w woj. lubelskim Andrzej Sobaszek, a trzecie - burmistrz Brzegu Dolnego w woj. dolnośląskim Stanisław Jastrzębski.

bEhKobLr

Jak mówił podczas uroczystości w Pałacu Staszica w Warszawie redaktor naczelny "Monitora Unii Europejskiej" Michał Tyliński, przyznając tytuł kapituła uwzględniała m.in. działalność laureatów na rzecz współpracy narodów i państw Europy oraz działalność naukową, twórczą i społeczną.

"Cieszę się, że dostrzeżono to, co robię przez ostatnie lata i czemu się poświęciłem (...) Gdy miałem kilkanaście lat marzyłem by być posłem na Sejm wolnej Polski. To wydawało się abstrakcyjnym marzeniem, które nie może się nigdy ziścić. Potem na I Zjeździe Solidarności, później w podziemiu, gdy podejmowaliśmy decyzje jak walczyć z przemocą bez użycia przemocy. Marzenie, że mógłbym dostać taki tytuł też byłoby abstrakcją, a teraz to się dzieje" - powiedział Buzek.

Wzruszenia nie ukrył też Jerzy Stuhr. "Jestem wzruszony, że moje 30-letnie starania zaistnienia na niwie europejskiej zostały zauważone i docenione. Czuję się dumny, że ja - Polak mogłem coś wnieść do kultury europejskiej, co szczególnie dla aktora nie jest łatwe" - mówił.

Tytuły "Europejczyka Roku" przyznano po raz czwarty. Nagradzani nim są wybitni przedstawiciele środowisk naukowych, politycy, działacze samorządowi, dziennikarze, ludzie kultury, przedsiębiorcy oraz działacze społeczni.

bEhKobLx

W ubiegłych latach uhonorowano nim m.in. Władysława Bartoszewskiego, Bronisława Geremka, Andrzeja Zolla, Marka Safiana, Aleksandra Smolara, Stefana Niesiołowskiego, Annę Dymną, Krystynę Jandę, Jerzego Maksymiuka, Irenę Eris, Monikę Olejnik, Tomasza Lisa i Jerzego Owsiaka.

Fundacja Prawo Europejskie, wydawca "Monitora Unii Europejskiej", działa od września 2003 roku. Ma na celu m.in. popularyzowanie prawa europejskiego i podnoszenie świadomości prawnej społeczeństwa. (PAP)

dsr/ ls/ mow/

bEhKobLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)