Notowania

wiadomości
18.01.2013 23:19

Starachowice: Honorowe obywatelstwo dla Jadwigi Kaczyńskiej

Uchwała o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa Starachowic została przyjęta jednogłośnie w piątek wieczorem na nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Uchwała o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa Starachowic została przyjęta jednogłośnie w piątek wieczorem na nadzwyczajnej sesji rady miasta. *

Jadwiga Kaczyńska, matka nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, pochodziła ze Starachowic. W mieście tym wychowywała się, na Kielecczyźnie spędziła okupację.

"Po śmierci pani Jadwigi Kaczyńskiej, postanowiliśmy uczcić ją honorowym obywatelstwem Starachowic. Wśród mieszkańców tego miasta wychowywała się, tutaj walczyła w Szarych Szeregach. Projekt uchwały został złożony w czwartek po południu, tuż przed nadzwyczajną sesją budżetową. Razem z nim wnioskowaliśmy o podjęcie decyzji jeszcze w piątek" - powiedziała PAP radna Lidia Dziura z klubu radnych PiS.

Po zakończeniu sesji budżetowej w Starachowicach, tuż przed godz. 22, została otwarta kolejna sesja. Jak poinformował przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Rafalski radni głosowali na niej jedynie uchwałę dotyczącą honorowego obywatelstwa dla Jadwigi Kaczyńskiej. "Decyzja została jednogłośnie podjęta przez 13 radnych, którzy pozostali na sali obrad mimo tak późnej pory. Nie było żadnych dyskusji" - powiedział Rafalski.

Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. W tym mieście jej rodzina przebywała także w czasie wojny. Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. "Polityka" podawała, że wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 r., miała wówczas 14 lat. Nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza.

W starachowickiej parafii pw. Wszystkich Świętych od 2009 roku w tzw. panteonie pamięci wmurowana jest tablica poświęcona harcerzom drużyny sanitarno - medycznej "Szarych szeregów" ZHP, która w latach 1940 - 1945 działała przy starachowickim szpitalu. (PAP) and/ mp/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz