Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Starcia przeciwników i zwolenników Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie

Egipska telewizja państwowa i telewizja Al-Dżazira pokazywały centrum miasta wypełnione antyrządowymi demonstrantami niosącymi flagi i sztandary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Apaimages/Polaris/East News)

Tysiące przeciwników i zwolenników rządzącego w Egipcie Bractwa Muzułmańskiego starły się dziś w Kairze w pobliżu siedziby Bractwa, którą otaczała policja. W zamieszkach rannych zostało co najmniej 40 osób.

Egipska telewizja państwowa i telewizja Al-Dżazira pokazywały centrum miasta wypełnione antyrządowymi demonstrantami niosącymi flagi i sztandary. Rzucali oni kamienie i śpiewali pieśni przeciwko prezydentowi Mohammedowi Mursiemu i jego Bractwu Muzułmańskiemu.

Wcześniej w ciągu dnia zwolennicy Bractwa, którzy w pobliże siedziby partii przybyli autobusami, do walki z demonstrantami używali również kamieni. Później autobusy te zostały podpalone.

Policja nie interweniowała podczas starć pomiędzy obydwiema grupami, broniła jedynie dostępu do siedziby Bractwa.

W starciach obrażenia odniosło co najmniej 40 osób; ranny w ramię został m.in. były kandydat na prezydenta, liberał Khaled Ali.

Zamieszki wybuchły także w innych miastach. Demonstranci wdarli się do siedziby Bractwa w Aleksandrii, wynieśli komputery, dokumenty i sprzęt techniczny. Podpalono też biuro partii w Mahalli w delcie Nilu. Uczestnicy antyrządowych protestów obrzucili je koktajlami Mołotowa. Ofiarą ataku padło też biuro Bractwa w podkairskiej dzielnicy Manial. Od dojścia do władzy prezydenta Mursiego w czerwcu 2012 roku podpalono 30 lokali Bractwa Muzułmańskiego.

Demonstranci domagają się rezygnacji egipskiego prokuratora generalnego i ministra spraw wewnętrznych - obydwu mianował prezydent Mursi. Oskarżają oni szefa MSW, który nadzoruje policję, o wydanie siłom bezpieczeństwa zgody na użycie nadmiernej siły przeciwko protestującym. Od czasu mianowania go w styczniu w starciach policji z demonstrantami zginęło ponad 70 osób.

Uczestnicy protestów zarzucają też prezydentowi Mursiemu, że zdradził rewolucję i nie rozwiązuje poważnych problemów gospodarczych i społecznych kraju.

Antyrządowe niepokoje nie przestają wstrząsać Egiptem od czasu obalenia dwa lata temu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Czytaj więcej o sytuacji w Egipcie w Money.pl
W Egipcie gorąco. Gaz i koktaile Mołotowa Egipskie siły bezpieczeństwa użyły w piątek gazu łzawiącego wobec agresywnych demonstrantów w kilku miastach.
Potępili duchownych, którzy chcą zabijania Opozycja oskarża prezydenta Egiptu o zdradzenie ideałów rewolucji i o to, że skoncentrował w swoich rękach zbyt wiele władzy.
Butelki z benzyną i gumowe kule. Zamieszki Jeden zabity 53 rannych, 20 aresztowanych - to bilans wczorajszych zamieszek w Kairze.
Tagi: bractwo muzułmańskie w egipcie, mursi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz