Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Startuje konkurs na projekt japońskiej chusty Furoshiki

0
Podziel się:

Do 18 listopada można nadsyłać swoje prace na konkurs, którego zadaniem
jest zaprojektowanie tradycyjnej japońskiej chusty Furoshiki. Wyniki konkursu, wspieranego przez
polski resort kultury, ogłoszone zostaną w grudniu. Nagroda główna to 50 tys. jenów.

Do 18 listopada można nadsyłać swoje prace na konkurs, którego zadaniem jest zaprojektowanie tradycyjnej japońskiej chusty Furoshiki. Wyniki konkursu, wspieranego przez polski resort kultury, ogłoszone zostaną w grudniu. Nagroda główna to 50 tys. jenów.

Konkurs organizowany jest przez Japan Foundation i Ambasadę Japonii w Warszawie, przy wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Furoshiki to tradycyjna japońska chusta. Odpowiednio złożona może służyć jako np. torba. Udrapowana furoshiki może stać się też częścią garderoby albo ozdobą włosów. Występuje w wielu rozmiarach, do wykonania furoshiki używa się też różnego rodzaju tkanin: od bawełny, wiskozy i nylonu po krepę i jedwab, niejednokrotnie ręcznie malowanych. W 2006 roku do noszenia furoshiki zachęcała japońska minister środowiska Yuriko Koike.

Do konkursu na projekt chusty mogą przystąpić uczniowie oraz studenci szkół i uczelni artystycznych.

"Naród japoński dotknęła w tym roku katastrofa trzęsienia ziemi i fali tsunami - jedna z największych światowych katastrof ostatnich lat. Dzięki silnemu duchowi patriotyzmu i wsparciu płynącemu z całego świata, w tym również z Polski, Japończycy z ogromnym zaangażowaniem i wiarą dźwigają ciężar odbudowy swojego kraju" - napisał minister Bogdan Zdrojewski w liście, w którym zachęca do uczestnictwa w konkursie.

"Chcę serdecznie zaprosić uczniów i studentów szkół i uczelni artystycznych w Polsce do wzięcia udziału we wspólnej polsko-japońskiej inicjatywie, której głównym celem jest podkreślenie więzi i solidarności, jaką polska młodzież dzieli z Japończykami" - zauważył minister. Jak dodał, swoje chusty zaprojektowali już m.in. Rosjanie, Brazylijczycy, Indonezyjczycy i Chińczycy, a teraz nadszedł czas, aby także Polska włączyła się w pielęgnowanie japońskiej tradycji.

Adres nadsyłania zgłoszeń to: Wydział Informacji i Kultury, Ambasada Japonii, Al. Ujazdowskie 51, 00-536 Warszawa.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.mkidn.gov.pl. (PAP)

agz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)