Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stasiak: społeczeństwo skorumpowane nie stanie się obywatelskim

0
Podziel się

Nie ma społeczeństwa obywatelskiego w społeczeństwie skorumpowanym -
podkreślił we wtorek szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak podczas konferencji "Korupcja -
zagrożenie dla funkcjonowania demokracji", która odbywa się pod patronatem Lecha Kaczyńskiego w
Warszawie.

bDInYYKZ

Nie ma społeczeństwa obywatelskiego w społeczeństwie skorumpowanym - podkreślił we wtorek szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak podczas konferencji "Korupcja - zagrożenie dla funkcjonowania demokracji", która odbywa się pod patronatem Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

"Korupcja to psucie. Psucie instytucji państwa, jakości życia społecznego, gospodarki. Kiedy mówimy o zwalczaniu korupcji, mówimy o budowaniu państwa, przywracaniu stabilności instytucjom państwowym" - powiedział Stasiak.

Jak dodał, korupcja psuje instytucje, ale psuje także społeczeństwo. "Psuje jakość życia publicznego. Rozbija zaufanie społeczne. Rozbija wiarę w to, że wspólnie można czegoś dokonać. Korupcja jest czymś, co rozbija wspólnotę" - zaznaczył.

bDInYYLb

Szef prezydenckiej kancelarii przypomniał, że Polska zajmuje 58 miejsce na 180 państw w rankingu Transparency International dotyczącym korupcji. "Jeżeli chcemy się rozwijać jako społeczeństwo, budować wspólnotę, musimy się korupcji bardziej przeciwstawić. Nie jest usprawiedliwieniem, że w niektórych państwach jest gorzej" - ocenił.

Według Stasiaka trzeba tworzyć program ograniczenia korupcji. "Zwalczanie korupcji to tworzenie dobrego prawa" - zaznaczył. Jak dodał, oprócz prawa w przeciwdziałaniu tej patologii potrzebne są praktyczne działania organizacji państwowych, "dobre obyczaje" i "mobilizacja obywatelska".

Jego zdaniem w walce z korupcją kluczowe znaczenie mają instytucje policyjne i antykorupcyjne, takie jak CBA, oraz organizacje pozarządowe i prasa lokalna.

Wtorkową konferencję miał otworzyć Lech Kaczyński, jednak - jak wytłumaczył na wstępie Stasiak - prezydent jest przeziębiony i w związku z tym nie mógł przybyć.

bDInYYLh

W konferencji "Korupcja - zagrożenie dla funkcjonowania demokracji" bierze udział m.in. były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński, były szef Transparency International Polska prof. Antoni Kamiński, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych i mediów lokalnych. (PAP)

tgo/ mja/ par/ jra/

bDInYYLC
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)