Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Statek towarowy dotarł na ISS ze sprzętem i żywnością

0
Podziel się

Prywatny statek towarowy Cygnus po trzech dniach dotarł w niedzielę na
Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na którą dostarczył sprzęt, żywność i spóźnione prezenty
gwiazdkowe dla sześciu przebywających tam astronautów.

bDmUVrDV

Prywatny statek towarowy Cygnus po trzech dniach dotarł w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na którą dostarczył sprzęt, żywność i spóźnione prezenty gwiazdkowe dla sześciu przebywających tam astronautów.

"Na ISS nareszcie dotarły święta Bożego Narodzenia" - pisze agencja AP.

Cygnus (łac. łabędź) dostarczył ważący ponad 1300 kg ładunek, na który złożyły się elementy wyposażenia, żywność oraz materiał do eksperymentów, m.in. mrówki, które zostaną wykorzystane w projekcie edukacyjnym na orbicie. Szóstka przebywających obecnie na stacji astronautów otrzymała też spóźnione prezenty.

bDmUVrDX

Lot Cygnusa miał się odbyć w grudniu przed Bożym Narodzeniem, jednak trzeba było go przełożyć na następny miesiąc z powodu wykrytej w połowie grudnia awarii systemu chłodzenia. Naprawa usterki zakończyła się pod koniec grudnia.

Na początku stycznia start przekładano jeszcze dwukrotnie, najpierw z powodu silnych mrozów w okolicy kosmodromu Wallops w stanie Wirginia, a następnie z powodu zbyt silnej aktywności elektromagnetycznej Słońca.

Amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), która wycofała z eksploatacji swoje wahadłowce, korzysta odpłatnie z usług firm Orbital Sciences i SpaceX, by dostarczać zaopatrzenie na ISS.(PAP)

akl/ jra/

bDmUVrEd

15469519 arch.

bDmUVrEy
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)