Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Steinbach chce pojednania z władzami Polski

0
Podziel się

W ten sposób chce uczcić 20 rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Steinbach chce pojednania z władzami Polski
(PAP/EPA)
bDzNGULF

Szefowa Związku Wypędzonych (BdV) zaapelowała do polskich władz, by 20 lat po podpisaniu polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy okazały współczucie i gotowość do pojednania z wypędzonymi.

W swoim oświadczeniu Steinbach przypomniała, że traktat z 17 czerwca 1991 roku zawarto, by spełnić wyrażane przez narody pragnienie pojednania i przyczynić się do utrzymania pokoju w Europie.

_ - W tym procesie ważne i nieodzowne zadania przypadają niewielkim niemieckim grupom narodowościowym pozostającym w dzisiejszej Polsce oraz wypędzonym z Prus Wschodnich i Zachodnich, Gdańszczanom, Pomorzanom, wschodnim Brandenburczykom oraz Ślązakom, jak również niemieckim wypędzonym z Polski w okresie międzywojennym. Te sześć milionów wypędzonych z dzisiejszego obszaru Polski to naturalny pomost pomiędzy Niemcami a Polską _ - oświadczyła przewodnicząca BdV.

bDzNGULH

Podkreśliła też, że środowiska niemieckich wypędzonych od wielu lat nawiązują kontakty z obecnymi mieszkańcami swych dawnych stron ojczystych, a na płaszczyźnie komunalnej coraz częściej władze polskich miast bez żadnych obaw wspierają tę współpracę. - _ Im wszystkim należy za to podziękować _ - napisała szefowa BDV.

_ - Niestety obok pozytywnego bilansu nadal są deficyty, które nie powinny i nie mogą zostać przemilczane. Niemal we wszystkich krajach, z których wypędzono Niemców po zakończeniu II wojny światowej, rządy zainteresowane są pielęgnacją dobrych kontaktów z wypędzonymi i wyrażają ubolewanie za wyrządzoną im niesprawiedliwość. I to dzieje się na szczeblu rządowym _ - wskazała Steinbach.

_ - Oficjalna Polska jest niestety bardzo daleka od takiej postawy i takich dodających otuchy gestów. Również Warszawa już dawno powinna była okazać współczucie i wyciągnąć dłonie w celu pojednania _ - oświadczyła szefowa BdV.

_ - To, aby znaleźć do siebie drogę na tym polu, leży we wspólnym interesie i powinno byś wspólnym celem _ - oceniła Steinbach.

bDzNGULN
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t139910.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/steinbach;niemcy;jak;malo;kto;znaja;historie,222,0,835550.html) Steinbach: Niemcy jak mało kto znają historię Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych Erika Steinbach odpowiada na zarzut wybielania własnej historii przez Niemców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t91036.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/steinbach;powinna;zostac;w;cdu,71,0,680775.html) Steinbach powinna zostać w CDU Ponad połowa Niemców opowiada się po stronie przewodniczącej Związku Wypędzonych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t110880.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/erika;steinbach;zaluje;slow;o;bartoszewskim,223,0,677855.html) Erika Steinbach żałuje słów o Bartoszewskim Szefowa Związku Wypędzonych przyznaje, że poniosły ją emocje.
bDzNGUMi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)