Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stołeczne Obchody Europejskiego Roku Wolontariatu do połowy września

0
Podziel się:

Czym jest wolontariat w instytucjach kultury, jak zostać wolontariuszem i
jakie płyną z tego korzyści mogą dowiedzieć się chętni na warszawskim Placu Defilad. Specjalny
pawilon informacyjny będzie stał na Placu do 14 września.

Czym jest wolontariat w instytucjach kultury, jak zostać wolontariuszem i jakie płyną z tego korzyści mogą dowiedzieć się chętni na warszawskim Placu Defilad. Specjalny pawilon informacyjny będzie stał na Placu do 14 września.

Wystawienie pawilonu wiąże się z obchodami Europejskiego Roku Wolontariatu. Do połowy września, na Placu Defilad można będzie zapoznać się z szeroko pojętą problematyką wolontariatu. Sobota i niedziela 3 i 4 września poświęcone są zagadnieniom wolontariatu w instytucjach kultury i sztuki.

Chętni mogą dowiedzieć się, w jaki sposób rozpocząć pracę, jako wolontariusze i w jaki sposób mogą wspomóc konkretną instytucję.

"Jesteśmy po to, by pokazać, jakie możliwości dają potencjalnym wolontariuszom instytucje kultury" - powiedziała w sobotę PAP rzeczniczka Pawilonu Europejskiego Roku Wolontariatu, Magdalena Fijołek. - "Wolontariat niejedno ma oblicze. Musimy wybrać coś, co nas interesuje. Ktoś może robić wywiady dla Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW), ktoś inny może czytać dzieciom książki. Tego typu rzeczy dzieją się w ramach wolontariatu".

Fijałkowska dodała, że wśród wystawców, prezentujących dziś w Pawilonie swoje oferty są: Biblioteka Publiczna dzielnicy Wawer, przedstawiciele Muzeum Etnograficznego, Narodowego Centrum Kultury i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na sobotnie popołudnie zaplanowana jest debata o barierach w rozwoju wolontariatu w instytucjach kultury i sztuki, którą poprowadzą przedstawiciele Instytutu Spraw Publicznych i Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Instytucje kultury często nie mają po prostu pomysłu na to, co zrobić z wolontariuszami" - przyznała Fijołek.

"Z raportu Instytutu Spraw Publicznych wynika, że wolontariat w instytucjach kultury wciąż nie jest zjawiskiem powszechnym" - powiedziała kierowniczka Centrum Wolontariatu MPW, Marta Kukowska. Jej zdaniem w Polsce nadal nie wyzwoliła się moda na wolontariat. Dodała jednak, że ten stan rzeczy się zmienia i w wypadku MPW wolontariuszy przybywa.

"Obecnie mamy 250 wolontariuszy, z czego 100 uczestniczyło w projekcie szkoleniowym +Wakacje z wolontariatem+. Przez trzy miesiące gimnazjaliści, licealiści i studenci mogli uczestniczyć w życiu Muzeum. Pomagali w przygotowaniu obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przez 24 dni prowadzili kwestę na rzecz renowacji mogił powstańczych, uczestniczyli w takich projektach, jak +Masa Powstańcza+, +Twoja klisza z Powstania+ czy pomagali przygotowywać spektakl Michała Zadary" - mówiła dalej Kukowska. "Wolontariat w MPW to projekt międzypokoleniowy, skierowany do osób w różnym wieku. Najstarsza jest mająca 84 lata pani, która była sanitariuszką w czasie Powstania Warszawskiego" - dodała Kukowska.

Powiedziała również, że wciąż potrzebują osób, które mogłyby np. przeprowadzać wywiady z żołnierzami i cywilnymi uczestnikami Powstania. Tego rodzaju działalnością zajmuje się Archiwum Historii Mówionej, działające w ramach MPW.

Pawilon czynny będzie do 14. września. Odbędą się w nim jeszcze zajęcia dotyczące m.in. wolontariatu ratowniczego, międzynarodowego i wolontariatu osób w podeszłym wieku. (PAP)

maz/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)