Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stolica: 1 maja 2014 r. "Tęcza" ma powrócić na pl. Zbawiciela

0
Podziel się:

Na początku 2014 r. ruszy rekonstrukcja "Tęczy" na pl. Zbawiciela -
poinformował we wtorek stołeczny ratusz. Tęczowa instalacja Julity Wójcik stanie ponownie na placu
1 maja, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do UE.

bEsvxvKd

Na początku 2014 r. ruszy rekonstrukcja "Tęczy" na pl. Zbawiciela - poinformował we wtorek stołeczny ratusz. Tęczowa instalacja Julity Wójcik stanie ponownie na placu 1 maja, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do UE.

Barwna instalacja ze sztucznych kwiatów w kolorach tęczy została spalona 11 listopada przez środowiska narodowe idące w Marszu Niepodległości. To nie pierwsze podpalenie w historii "Tęczy" na pl. Zbawiciela w Warszawie - po poprzednim spaleniu tęcza została naprawiona i powróciła na plac zaledwie kilka dni przed Świętem Niepodległości.

"Nie jest brana pod uwagę zmiana kolorystyki instalacji" - czytamy w komunikacie. Według informacji ratusza wszystkie strony - m.st. Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza (zlecił jej wykonanie) oraz autorka instalacji - "były i są zgodne, że instalacja artystyczna +Tęcza+ powinna być odtworzona w oryginalnej kolorystyce, w jakiej pojawia się w naturze". W komunikacie podkreślono też, że po zakończeniu renowacji instalacja powróci na pl. Zbawiciela.

bEsvxvKf

"Ze względu na trudne warunki atmosferyczne i brak możliwości prowadzenia zimą prac remontowych na zewnątrz, została podjęta decyzja o przeprowadzeniu ich w zamkniętym pomieszczeniu" - napisano w komunikacie. Ma to pozwolić na znaczne przyspieszenie i zakończenie rekonstrukcji "Tęczy" wiosną 2014 r.

Jak poinformował ratusz, do tej pory Zarząd Oczyszczania Miasta rozesłał zapytanie ofertowe na renowację "Tęczy". Na początku 2014 r. stalowa instalacja artystyczna "Tęcza" zostanie czasowo zdemontowana i w modułach przetransportowana do hangaru, gdzie jej elementy będą gruntownie oczyszczone, ponownie zabezpieczone przed korozją i wysokimi temperaturami. Następnie zostanie nałożona nowa siatka i zamocowane kwiaty w kolorach tęczy: żółte, czerwone, zielone, niebieskie i fioletowe.

Instalacja "Tęcza" - pierwotnie złożona z 16 tys. sztucznych kwiatów nawleczonych na ogromną stalową konstrukcję, autorstwa gdańskiej rzeźbiarki i performerki - stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga.

Wartość zniszczonej "Tęczy" na pl. Zbawiciela Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł. (PAP)

bEsvxvKl

mce/ as/

bEsvxvKG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)